| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Za księgi odpowiada kierownik jednostki

Za księgi odpowiada kierownik jednostki

Podpis pod sprawozdaniem finansowym księgowego, który je sporządził, nie oznacza przyjęcia odpowiedzialności za księgi rachunkowe całego roku obrotowego.


Nasza czytelniczka sporządza sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Księgowość w spółce prowadzi jednak od października 2007 r. Księgowa nie chce ponosić odpowiedzialności za okres, w którym nie prowadziła ksiąg. Pyta, czy może nie podpisać tego sprawozdania.

Marcin Krupa, biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że osobą odpowiedzialną za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie o rachunkowości jest kierownik jednostki. Odpowiedzialność kierownika, w tym z tytułu nadzoru, nie wygasa także wówczas, gdy określone obowiązki w tym zakresie zostaną powierzone w formie pisemnej innej osobie za jej zgodą.

- Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada więc za nie tylko wtedy, gdy przyjmie taką odpowiedzialność w formie pisemnej - podkreśla nasz rozmówca. Dodaje, że konsekwencją jest ciążący na kierowniku jednostki obowiązek zapewnienia sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego w terminie wymaganym ustawą i przedstawienie go właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Według eksperta sporządzone sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane - z podaniem daty - przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownika jednostki (zarząd). W przypadku odmowy złożenia podpisu pod sprawozdaniem konieczne jest pisemne uzasadnienie dołączone do sprawozdania finansowego.

- Możliwe jest niezłożenie podpisu przez osobę sporządzającą sprawozdanie finansowe jednostki - twierdzi Marcin Krupa. Dodaje jednak, że w związku z tym, że ustawa wymaga, by sprawozdanie finansowe było podpisane przez osobę je sporządzającą, konieczna jest w tym przypadku akceptacja kierownika jednostki, gdyż w praktyce w podobnych sytuacjach sporządzone sprawozdanie finansowe podpisuje tylko zarząd, natomiast jeden z członków zarządu musi podpisać je również jako osoba sporządzająca sprawozdanie finansowe.

Ekspert uważa również, że podpis pod sprawozdaniem finansowym jako osoba sporządzająca nie oznacza przyjęcia przez nią odpowiedzialności za księgi rachunkowe całego roku obrotowego. Wskazuje jedynie osobę, która sporządziła sprawozdanie finansowe.

Ważne!

Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada za nie tylko wtedy, gdy przyjmie taką odpowiedzialność w formie pisemnej

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK