REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za księgi odpowiada kierownik jednostki

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podpis pod sprawozdaniem finansowym księgowego, który je sporządził, nie oznacza przyjęcia odpowiedzialności za księgi rachunkowe całego roku obrotowego.

Nasza czytelniczka sporządza sprawozdanie finansowe za ubiegły rok. Księgowość w spółce prowadzi jednak od października 2007 r. Księgowa nie chce ponosić odpowiedzialności za okres, w którym nie prowadziła ksiąg. Pyta, czy może nie podpisać tego sprawozdania.

Autopromocja

Kierownik jednostki

Marcin Krupa, biegły rewident z Europejskiego Centrum Audytu, wyjaśnia, że osobą odpowiedzialną za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie o rachunkowości jest kierownik jednostki. Odpowiedzialność kierownika, w tym z tytułu nadzoru, nie wygasa także wówczas, gdy określone obowiązki w tym zakresie zostaną powierzone w formie pisemnej innej osobie za jej zgodą.

Osoba prowadząca księgi

- Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada więc za nie tylko wtedy, gdy przyjmie taką odpowiedzialność w formie pisemnej - podkreśla nasz rozmówca. Dodaje, że konsekwencją jest ciążący na kierowniku jednostki obowiązek zapewnienia sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego w terminie wymaganym ustawą i przedstawienie go właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Według eksperta sporządzone sprawozdanie finansowe powinno zostać podpisane - z podaniem daty - przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, oraz kierownika jednostki (zarząd). W przypadku odmowy złożenia podpisu pod sprawozdaniem konieczne jest pisemne uzasadnienie dołączone do sprawozdania finansowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sporządzenie sprawozdania

- Możliwe jest niezłożenie podpisu przez osobę sporządzającą sprawozdanie finansowe jednostki - twierdzi Marcin Krupa. Dodaje jednak, że w związku z tym, że ustawa wymaga, by sprawozdanie finansowe było podpisane przez osobę je sporządzającą, konieczna jest w tym przypadku akceptacja kierownika jednostki, gdyż w praktyce w podobnych sytuacjach sporządzone sprawozdanie finansowe podpisuje tylko zarząd, natomiast jeden z członków zarządu musi podpisać je również jako osoba sporządzająca sprawozdanie finansowe.

Ekspert uważa również, że podpis pod sprawozdaniem finansowym jako osoba sporządzająca nie oznacza przyjęcia przez nią odpowiedzialności za księgi rachunkowe całego roku obrotowego. Wskazuje jedynie osobę, która sporządziła sprawozdanie finansowe.

Ważne!

Osoba prowadząca księgi rachunkowe odpowiada za nie tylko wtedy, gdy przyjmie taką odpowiedzialność w formie pisemnej

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA