| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Czy ewidencjonować koszty i przychody nadzwyczajne

Czy ewidencjonować koszty i przychody nadzwyczajne

Spotkałam się z sytuacją, że jednostka w swoim planie kont nie wyróżnia zysków i strat nadzwyczajnych. Natomiast koszty związane z tymi zdarzeniami ujmuje w pozostałe koszty i przychody operacyjne. Chciałabym się dowiedzieć, gdzie mogę znaleźć przepis, że takie rozwiązanie jest dopuszczalne.


Sytuacja, którą przedstawia czytelnik, zaistnieje na pewno w przypadku firm, które stosują Międzynarodowe Standardy Rachunkowości/Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej. Warto bowiem pamiętać, że począwszy od 2005 roku pozycja zysków i strat nadzwyczajnych nie występuje w MSR/MSSF. MSR 1 - Prezentacja sprawozdań finansowych nie daje możliwości ujmowania przychodów i kosztów w rachunku zysków i strat, a także w informacji dodatkowej jako pozycje nadzwyczajne. Z tego względu wszystkie przychody i koszty związane ze zdarzeniami uważanymi za nadzwyczajne stanowią pozostałe przychody lub odpowiednio pozostałe koszty operacyjne. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku do kont pozostałych przychodów i kosztów należy wprowadzić konta analityczne, tak aby można wyodrębnić te operacje od operacji związanych ze środkami trwałymi.

Inaczej jest w przypadku polskiego prawa bilansowego. Ustawa o rachunkowości nie rezygnuje z ewidencjonowania zdarzeń nadzwyczajnych. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 33 ustawy o rachunkowości za straty i zyski nadzwyczajne rozumie się te, które powstały na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia, poza działalnością operacyjną jednostki i niezwiązane z ogólnym ryzykiem jej prowadzenia.

Za takie zdarzenia mogą więc być uważane powodzie, pożary czy huragany. W praktyce jednak każda sytuacja wymaga analizy, ponieważ firma może świadomie godzić się na zaistnienie danego zdarzenia. Taka właśnie sytuacja powstanie przykładowo, jeżeli spółka posiada magazyn na terenie zagrożonym powodzią, ale z określonych powodów nie chce go przenieść w inne miejsce. Jeżeli magazyn zostanie zalany na skutek powodzi, spółka nie może skutków tego zdarzenia kwalifikować do zdarzeń nadzwyczajnych.

Każda firma powinna w zakładowym planie kont opisać zdarze- nia, które będzie ewidencjonować jako straty i zyski nadzwyczajne (np. skutki pożarów, huraganów). W przypadkach nieujętych tym spisem konieczna będzie każdorazowa analiza. W tym celu warto porównać zaistniałe zdarzenie z tymi, które występują w toku działalności operacyjnej, finansowej i pozostałej danej jednostki. Kryterium rozstrzygającym jest więc brak związku z ogólnym ryzykiem gospodarowania oraz trudność jego przewidzenia.

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Agnieszka Pokojska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »