REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jaki sposób analizować sprawozdania finansowe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Grzegorz Mazur
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Analizując sprawozdanie finansowe, powinniśmy otrzymać odpowiedzi na pytania: czy działalność prowadzona przez firmę jest opłacalna, czy przynosi korzyści, czy dalsza kontynuacja działalności firmy ma sens.

Sprawozdawczość w postaci rachunku zysków i strat, bilansu oraz rachunku przepływów pieniężnych dostarcza informacji niezbędnych przy podejmowaniu decyzji także tych przyszłościowych. Szczegółowe dane z bilansu i rachunku zysków i strat pozwalają na ustalenie wskaźników finansowych, które służą ocenie sytuacji finansowej danego podmiotu.

REKLAMA

Autopromocja

Najlepiej jest analizować wskaźniki nie w wartości dla jednego okresu, ale porównywać ich zmianę w czasie i z tym co dzieje się w branży. Dokonując oceny, należy zadbać o porównywalność danych. W przeciwnym razie wyniki badań analitycznych będą nieobiektywne i mogą powodować mylną ocenę. Należy też zastanowić się, czy pogorszenie wskaźnika jest tylko chwilowe czy może taka tendencja utrzymuje się już od dłuższego czasu.

Obraz sytuacji majątkowej

Wskaźniki struktury aktywów pozwalają ocenić, jakimi środkami gospodarczymi, i w jakich rozmiarach, dysponuje firma i czy struktura aktywów odpowiada specyfice i skali działalności. Nie można ustalić stałych proporcji między aktywami trwałymi i obrotowymi. W praktyce jest tak, że w przedsiębiorstwie przemysłowym zwykle przeważają aktywa trwałe, a w przedsiębiorstwie handlowym aktywa obrotowe. Firma powinna dbać o to, aby w trakcie działalności była w stanie wypracować taką gotówkę, która wystarczy na terminowe regulowanie zobowiązań bieżących, oraz posiadać na tyle duże rezerwy finansowe, aby wystarczyły na przewidywane przez firmę wydatki.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskaźnik bieżącej płynności

Wskaźnik bieżącej płynności określa stopień pokrycia zobowiązań krótkoterminowych aktywami obrotowymi. Aktywa obrotowe powinny z nadwyżką pokrywać zobowiązania krótkoterminowe. Zaleca się, aby wartość tego wskaźnika oscylowała wokół wartości 2,0. Prawidłowy poziom wskaźnika jest ściśle związany z branżą, w jakiej działa firma. W branży detalicznej typowe są bardzo niskie wartości wskaźnika bieżącej płynności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik szybkiej płynności

Wartość tego wskaźnika powinna oscylować wokół 1. Oznacza to, że łatwo płynne aktywa obrotowe powinny w całości pokrywać zobowiązania.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik natychmiastowy

Wskaźnik natychmiastowy (wskaźnik płynności I stopnia) określa, w jakiej części zobowiązania krótkoterminowe pokryte są gotówką i jej ekwiwalentami, czyli najbardziej płynnymi aktywami. Wartość wskaźnika natychmiastowego jest bardzo mało stabilna, a zatem jego wartość poznawcza jest również ograniczona i powinien on pełnić rolę jedynie wskaźnika pomocniczego. W zasadzie powinno się dokonywać ciągłej analizy płynności finansowej firmy. Zarówno w dłuższych okresach sprawozdawczych, jak np. miesiąc, jak w krótkich, czyli tygodniowych, a nawet i krótszych.

Źródła finansowania

Proporcje pomiędzy kapitałami własnymi a kapitałami obcymi są analizowane szczególnie przez kredytodawców. Jako stabilniejsze postrzegane są kapitały długoterminowe i dla celów analiz traktowane są jak kapitały własne (kapitały własne wraz z kapitałami obcymi długoterminowymi nazywane są kapitałami stałymi). Poziom każdego zadłużenia powinien pozostawać jednak pod czujną i stałą kontrolą.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wskaźnik struktury kapitału

Wskaźnik daje informację o tym, ile razy dług długoterminowy przewyższa kapitały własne. Im wyższe są wskaźniki zarówno te oparte na analizie zadłużenia długoterminowego, jak i te na analizie zadłużenia globalnego, tym ryzyko prowadzonej działalności gospodarczej jest większe. Jeśli rośnie udział kapitałów własnych w strukturze kapitałów całkowitych, to w aspekcie wypłacalności można stwierdzić, że umacnia się pozycja finansowa takiej firmy. Prowadząc prawidłową politykę finansową, koszt pozyskania obcych kapitałów powinien być niższy od rentowności kapitału całkowitego. Tylko w takiej sytuacji jednostka osiąga dodatkowe korzyści w postaci wzrostu efektywności kapitałów własnych. Ta różnica w poziomie rentowności kapitałów własnych i kapitału całkowitego wyraża efekt działania dźwigni finansowej.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

Grzegorz Mazur

pgp@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT to nie jest deregulacja gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA