REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego
Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

REKLAMA

REKLAMA

Grzywny do 37 tysięcy złotych mogą zapłacić podatnicy, którzy nie dotrzymują ustawowych terminów składania sprawozdań finansowych w urzędach skarbowych.

1 stycznia 2015 roku w Kodeksie Karnym Skarbowym znalazł się art. 80b , który nie pozostawia żadnych wątpliwości: Kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

REKLAMA

Autopromocja

Wysokie kary sięgające nawet 37 tysięcy złotych, będą stanowić efektywną "zachętę" do wywiązywania się z obowiązków, nawet jeśli ich wysokość w praktyce zależeć będzie od możliwości finansowych ukaranego.

Kto ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe?

Do sporządzenia sprawozdania zobowiązane są podmioty prowadzące księgi rachunkowe, m. in. spółki handlowe – zarówno osobowe, jak i kapitałowe, a także spółki cywilne, i inne osoby prawne oraz osoby fizyczne (spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne), których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. W przypadku spółek prawa handlowego do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci członkowie zarządu albo inne osoby zajmujące się rozliczeniami podatkowymi i rachunkowością.

To spora zmiana w stosunku do przepisów obowiązujących jeszcze w 2014 roku, kiedy to US zapominalskich podatników mógł tylko "wezwać" do uzupełnienia dokumentacji, a jeśli wezwanie pozostało bez odpowiedzi, zastosować artykuł 83 § 1 KKS. Przepis ten dawał możliwość nałożenia kary grzywny za "udaremnianie lub utrudnianie wykonania czynności służbowej". W praktyce znacznie wydłużało to i komplikowało egzekwowanie obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe - grzywny 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura, która ułatwi… procedury

Urzędnicy wskazują, że nowy przepis pozytywnie wpłynie na realizację powierzonych im zadań. Składanie sprawozdań finansowych w urzędzie skarbowym ma bowiem służyć weryfikacji informacji podawanych przez podatników w deklaracjach, a ściślejsza i bardziej precyzyjna weryfikacja powinna przełożyć się bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników rynku. Urzędnicy mogą bowiem łatwiej i szybciej typować firmy, w których powinna zostać przeprowadzona kontrola, a także pozyskiwać dane przydatne w różnego rodzaju postępowaniach. Dotychczas każdorazowo musieli zwracać się w tej sprawie do podatnika, co znowu wydłużało procedury.

Tych, którzy do tej pory z obowiązku składania sprawozdań w skarbówce się nie wywiązywali, nowy przepis zmusić ma do większej dbałości o kwestie księgowe i podatkowe.

Monitor Księgowego

Ważne jest, że złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego nie ma związku z obowiązkiem złożenia sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym. Ten drugi wynika wprost z ustawy o rachunkowości i pozostaje w mocy. Podatnicy muszą więc pamiętać, by sprawozdania składać niezależnie zarówno do rejestru sądowego, jak i do urzędu skarbowego.

Maciej Bednarski
Dyrektor ds. innowacji i ryzyka

Development&Risk Director

Impel Business Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA