REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego
Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

REKLAMA

REKLAMA

Grzywny do 37 tysięcy złotych mogą zapłacić podatnicy, którzy nie dotrzymują ustawowych terminów składania sprawozdań finansowych w urzędach skarbowych.

1 stycznia 2015 roku w Kodeksie Karnym Skarbowym znalazł się art. 80b , który nie pozostawia żadnych wątpliwości: Kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Autopromocja

Wysokie kary sięgające nawet 37 tysięcy złotych, będą stanowić efektywną "zachętę" do wywiązywania się z obowiązków, nawet jeśli ich wysokość w praktyce zależeć będzie od możliwości finansowych ukaranego.

Kto ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe?

Do sporządzenia sprawozdania zobowiązane są podmioty prowadzące księgi rachunkowe, m. in. spółki handlowe – zarówno osobowe, jak i kapitałowe, a także spółki cywilne, i inne osoby prawne oraz osoby fizyczne (spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne), których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. W przypadku spółek prawa handlowego do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci członkowie zarządu albo inne osoby zajmujące się rozliczeniami podatkowymi i rachunkowością.

To spora zmiana w stosunku do przepisów obowiązujących jeszcze w 2014 roku, kiedy to US zapominalskich podatników mógł tylko "wezwać" do uzupełnienia dokumentacji, a jeśli wezwanie pozostało bez odpowiedzi, zastosować artykuł 83 § 1 KKS. Przepis ten dawał możliwość nałożenia kary grzywny za "udaremnianie lub utrudnianie wykonania czynności służbowej". W praktyce znacznie wydłużało to i komplikowało egzekwowanie obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe - grzywny 2016

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura, która ułatwi… procedury

Urzędnicy wskazują, że nowy przepis pozytywnie wpłynie na realizację powierzonych im zadań. Składanie sprawozdań finansowych w urzędzie skarbowym ma bowiem służyć weryfikacji informacji podawanych przez podatników w deklaracjach, a ściślejsza i bardziej precyzyjna weryfikacja powinna przełożyć się bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników rynku. Urzędnicy mogą bowiem łatwiej i szybciej typować firmy, w których powinna zostać przeprowadzona kontrola, a także pozyskiwać dane przydatne w różnego rodzaju postępowaniach. Dotychczas każdorazowo musieli zwracać się w tej sprawie do podatnika, co znowu wydłużało procedury.

Tych, którzy do tej pory z obowiązku składania sprawozdań w skarbówce się nie wywiązywali, nowy przepis zmusić ma do większej dbałości o kwestie księgowe i podatkowe.

Monitor Księgowego

Ważne jest, że złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego nie ma związku z obowiązkiem złożenia sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym. Ten drugi wynika wprost z ustawy o rachunkowości i pozostaje w mocy. Podatnicy muszą więc pamiętać, by sprawozdania składać niezależnie zarówno do rejestru sądowego, jak i do urzędu skarbowego.

Maciej Bednarski
Dyrektor ds. innowacji i ryzyka

Development&Risk Director

Impel Business Solutions

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA