reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Kary za niezłożenie w terminie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego

Grzywny do 37 tysięcy złotych mogą zapłacić podatnicy, którzy nie dotrzymują ustawowych terminów składania sprawozdań finansowych w urzędach skarbowych.

1 stycznia 2015 roku w Kodeksie Karnym Skarbowym znalazł się art. 80b , który nie pozostawia żadnych wątpliwości: Kto wbrew obowiązkowi nie przekazuje w terminie właściwemu organowi podatkowemu sprawozdania finansowego, opinii lub raportu, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

Wysokie kary sięgające nawet 37 tysięcy złotych, będą stanowić efektywną "zachętę" do wywiązywania się z obowiązków, nawet jeśli ich wysokość w praktyce zależeć będzie od możliwości finansowych ukaranego.

Kto ma obowiązek złożyć sprawozdanie finansowe?

Do sporządzenia sprawozdania zobowiązane są podmioty prowadzące księgi rachunkowe, m. in. spółki handlowe – zarówno osobowe, jak i kapitałowe, a także spółki cywilne, i inne osoby prawne oraz osoby fizyczne (spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie oraz spółdzielnie socjalne), których przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. W przypadku spółek prawa handlowego do odpowiedzialności mogą zostać pociągnięci członkowie zarządu albo inne osoby zajmujące się rozliczeniami podatkowymi i rachunkowością.

To spora zmiana w stosunku do przepisów obowiązujących jeszcze w 2014 roku, kiedy to US zapominalskich podatników mógł tylko "wezwać" do uzupełnienia dokumentacji, a jeśli wezwanie pozostało bez odpowiedzi, zastosować artykuł 83 § 1 KKS. Przepis ten dawał możliwość nałożenia kary grzywny za "udaremnianie lub utrudnianie wykonania czynności służbowej". W praktyce znacznie wydłużało to i komplikowało egzekwowanie obowiązków wynikających z obowiązujących przepisów.

Przestępstwa i wykroczenia skarbowe - grzywny 2016

Procedura, która ułatwi… procedury

Urzędnicy wskazują, że nowy przepis pozytywnie wpłynie na realizację powierzonych im zadań. Składanie sprawozdań finansowych w urzędzie skarbowym ma bowiem służyć weryfikacji informacji podawanych przez podatników w deklaracjach, a ściślejsza i bardziej precyzyjna weryfikacja powinna przełożyć się bezpośrednio na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników rynku. Urzędnicy mogą bowiem łatwiej i szybciej typować firmy, w których powinna zostać przeprowadzona kontrola, a także pozyskiwać dane przydatne w różnego rodzaju postępowaniach. Dotychczas każdorazowo musieli zwracać się w tej sprawie do podatnika, co znowu wydłużało procedury.

Tych, którzy do tej pory z obowiązku składania sprawozdań w skarbówce się nie wywiązywali, nowy przepis zmusić ma do większej dbałości o kwestie księgowe i podatkowe.

Monitor Księgowego

Ważne jest, że złożenie sprawozdania finansowego do urzędu skarbowego nie ma związku z obowiązkiem złożenia sprawozdania we właściwym rejestrze sądowym. Ten drugi wynika wprost z ustawy o rachunkowości i pozostaje w mocy. Podatnicy muszą więc pamiętać, by sprawozdania składać niezależnie zarówno do rejestru sądowego, jak i do urzędu skarbowego.

Maciej Bednarski
Dyrektor ds. innowacji i ryzyka

Development&Risk Director

Impel Business Solutions

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama