REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty w księgowości

 Meritus
Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.
Jakie są dokumenty księgowe?
Jakie są dokumenty księgowe?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Istotą dokumentów księgowych jest pisemne utrwalenie zdarzeń zachodzących w procesach gospodarczych firmy, które są przedmiotem ewidencji księgowej. Od poprawności ich sporządzenia zależy wiarygodność informacji przekazanych do działu księgowego.

Dokumenty księgowe

Dokumenty w księgowości można podzielić na kilka podstawowych grup:

Autopromocja

- zewnętrzne własne

- zewnętrzne obce

- wewnętrzne

Do dokumentów zewnętrznych własnych zaliczamy wszystkie dokumenty wystawione dla kontrahenta zewnętrznego. Dokumenty zewnętrzne obce to dokumenty otrzymane od firm zewnętrznych. Dokumenty wewnętrzne to przede wszystkim dokumenty poleceń księgowania, listy płac, przesunięcie międzymagazynowe czy wydanie wewnętrzne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokumenty można również podzielić na pierwotne i wtórne. Wtórne powstają ze zbioru dokumentów pierwotnych np. raport kasowy składający się z operacji KW i KP.

Przy wprowadzaniu dokumentów księgowych konieczne jest zachowanie kilku bezwzględnych zasad wymaganych od ustawodawcy:

- bezwzględnie określony rodzaj dowodu i jego numer

- określone strony księgowania i wartości

- opis operacji

- data wykonania operacji

- jednoznaczny identyfikator osoby wprowadzającej dokument

 - data księgowania.

Dokumenty księgowe powinny być w systemie informatycznym przyporządkowane do dziennika, a  w nim ponumerowane według daty księgowania. Ilość dzienników i podział dokumentów do określonych dzienników nie jest narzucony przez ustawodawcę. W związku z tym, każda firma może dowolnie zakładać i definiować dzienniki dla własnych potrzeb. Należy jednak pamiętać o sytuacji, gdy dokument musi być zaksięgowany z określoną datą, a istnieją już wpisy wcześniejsze. W takim wypadku, w każdym systemie, powinna istnieć możliwość renumeracji dziennika przed ostatecznym zapisem do ksiąg.

Standardowe dzienniki w firmach:

Autopromocja

- zakupy kosztowe

- zakupy towarowe

- sprzedaż

- środki trwałe

- płace

- pozostałe dokumenty księgowe

Oczywiści jest to tylko podział przykładowy, a każda firma może go dowolnie rozbudowywać i upraszczać w zależności od potrzeb.

Ważną funkcją ułatwiającą pracę działu Księgowości jest możliwość podejrzenia dokumentów źródłowych. Bardzo często okazuje się, że dopiero po dokładnym zapoznaniu się z treścią dokumentu magazynowego czy też dokumentu pochodzącego z modułu środki trwałe, księgowość będzie mogła ostatecznie zdecydować o sposobie dekretacji.

Bardzo ważnym podziałem dokumentów z punktu widzenia księgowości jest przypisanie ich do rejestru VAT. Dokument posiadający Vat powinien mieć informację, do jakiego pola w deklaracji VAT, która kwota zostanie przypisana. Po ostatnich zmianach w VAT, jak również w latach wcześniejszych zdarzało się, że dokumenty należały zarówno do rejestrów sprzedaży jak i zakupu.

Dodatkowo doszła informacja o odwrotnym obciążeniu, co również powinno być uwidocznione na dokumencie księgowym.

Oprócz tych, standardowych podziałów, wiele księgowych, posiada swój własny i własną metodykę porządkowania dokumentów co znacznie upraszcza im pracę.

Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe

Zapraszamy do dyskusji na forum

Firma Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. objęła patronat merytoryczny nad działem "Programy księgowe"

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  REKLAMA