| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe

Jak długo należy przechowywać dokumenty księgowe

Określając terminy przechowywania dokumentów księgowych spółka powinna kierować się zasadami regulowanymi przez szereg ustaw. Terminy te mogą bowiem się różnić w zależności od rodzaju dokumentów oraz od stosowanych przepisów.

Księgi rachunkowe i dokumenty księgowe

Ogólne zasady zawarte w art. 74 Ustawy o Rachunkowości wskazują, iż księgi rachunkowe oraz dokumenty księgowe należy przechowywać przez okres co najmniej pięciu lat od początku następnego roku obrotowego, natomiast zatwierdzone sprawozdanie finansowe w sposób trwały i bezterminowy. Ordynacja podatkowa także wskazuje pięcioletni okres archiwizacji dokumentów podatkowych (np. deklaracji, faktur), jednak jego początek określa się w odmienny sposób.

Otóż okres ten liczy się od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Jak dokumentować wydatki zaliczane do kosztów uzyskania przychodów

Dokumenty osobowe

Znacznie dłuższe terminy przeznaczone są dla dokumentów osobowych. Dokumenty będące podstawą określania wieku emerytalnego (tj. listy płac, karty wynagrodzeń) należy przechowywać przez okres 50 lat od momentu ustania stosunku pracy.

W odniesieniu do deklaracji rozliczeniowych ZUS obowiązuje pięcioletni okres liczony od momentu ich złożenia do ZUS.

Odpowiedzialność księgowego

Rękojmia i reklamacja

Najkrótszy okres przechowywania stosuje się do dokumentów dotyczących rękojmi oraz reklamacji. Wynosi on 12 miesięcy od momentu wygaśnięcia reklamacji.

Należy pamiętać również o obowiązku powiadomienia pisemnie urzędu skarbowego o miejscu przechowywania dokumentów podatkowych, a także o każdorazowej jego zmianie. Niestosowanie się do przedstawionych terminów jest zagrożone karą grzywny według stawek wykazanych w Kodeksie Karno-Skarbowym

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!


Magdalena Kapka

Accounting supervisor

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »