Nowelizacja ustawy o rachunkowości - uproszczone sprawozdania finansowe
REKLAMA
REKLAMA
Celem nowelizacji ustawy o rachunkowości jest redukcja barier administracyjnych i zmniejszenie kosztów działalności gospodarczej, które w znacznym stopniu ograniczają rozwój przedsiębiorczości. Zmiany wdrażają do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE[1].
REKLAMA
Zgodnie z nowelizacją[2] możliwe będzie sporządzanie znacznie skróconego sprawozdania finansowego przez jednostki typu mikro. Podmioty te będą uwzględniały w sprawozdaniu jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat.
Ustawa znosi też obowiązek sporządzania informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności, ale pod warunkiem, że niektóre dane będą ujawnione w informacjach dołączonych do bilansu.
Ustawa o rachunkowości – nowelizacja w 2014 r. i jej skutki
Zgodnie ze zmianami jednostkami typu mikro są m.in.: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym rok obrotowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących pułapów: 1,5 mln zł – suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego, 3 mln zł – przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy, 10 osób – średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty. W porównaniu do wdrażanej dyrektywy nowelizacja rozszerza katalog podmiotów, korzystających z uproszczonej rachunkowości o inne mikropodmioty, np.: osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły nie mniej niż równowartość w walucie polskiej 1,2 mln euro i nie więcej niż 2 mln euro.
Nowelizacja rezygnuje z obowiązku stosowania zasady ostrożności przez niektóre jednostki mikro, wyłącza w odniesieniu do jednostek mikro możliwość dokonywania wyceny aktywów i pasywów według wartości godziwej i skorygowanej ceny nabycia, określa w formie nowego załącznika zakres bilansu dla jednostek mikro, określa zakres informacyjny rachunku zysków i strat dla jednostek mikro, zwalnia jednostki mikro z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym, rachunku przepływów pieniężnych oraz sprawozdania z działalności jednostki.
Ustawa wprowadza też szereg zmian o charakterze redakcyjno-technicznym oraz przepisy przejściowe. Co do zasady nowe przepisy będą miały zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy kończący się po dniu 5 września 2014 r.
Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych po 10 sierpnia 2014 r.
A. Jeleńska
Forum Doradców Podatkowych
Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.
[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylającej dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG (Dz. U. L 182 z 19.06.2013, str. 19076).
[2] Dz.U. 2014 poz. 1100.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat