reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > NGO-sy będą miały prościej! Zmiana w ustawie o rachunkowości w 2016 r.

NGO-sy będą miały prościej! Zmiana w ustawie o rachunkowości w 2016 r.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która zmienia dotychczasowe brzmienie ustawy o rachunkowości. Jest to dobra wiadomość dla małych organizacji oraz organizacji pozarządowych – oznacza to bowiem prostsze zasady prowadzenia księgowości. Na czym będzie ona teraz polegać?

Nowe zasady

Nowa ustawa, która wejdzie w życie 1 stycznia 2016 roku, niesie pełen wachlarz udogodnień dla małych przedsiębiorstw. Będą one mogły prowadzić księgowość uproszczoną, co wiąże się z prostszą ewidencją przychodów i rozchodów. Warunkiem jest jednak osiągnięcie w roku podatkowym poprzedzającym rozliczenie przychodu nie przekraczającego 100 tysięcy złotych.

Uproszczona ewidencja zamiast ksiąg rachunkowych dla małych organizacji pozarządowych

Co ciekawe, NGO-sy będą mogły wybrać czy chcą  rozliczać się w sposób uproszczony czy na starych zasadach, a decyzję swoją przekazać do stosownego urzędu skarbowego w pierwszym miesiącu danego roku. Zgodnie z ustawą z nowych zasad skorzystać nie mogą organizacje pożytku publicznego oraz organizacje, które prowadzą działalność gospodarczą.

Zmiany w rachunkowości od 2016 roku

Informacje nt. sposobów prowadzenia księgowości przez NGO-sy – gdzie szukać?

Aktualnie nie są znane detale prowadzenia uproszczonej księgowości małych przedsiębiorstw – chodzi tu o warunki, którym powinna odpowiadać ewidencja przychodów i rozchodów oraz sposób jej realizowania. Będą one jednak zamieszczone w rozporządzeniu Ministra Finansów, którego wydanie powinno mieć miejsce w najbliższym czasie.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Treść artykułu, który traktuje o nowych rozwiązaniach dla NGO-sów jest dostępna na stronie Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pod adresem: http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/3352_u.htm

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama