REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorcy powinni kontrolować swoich księgowych?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Czy przedsiębiorcy powinni kontrolować swoich księgowych? /Fot. Fotolia
Czy przedsiębiorcy powinni kontrolować swoich księgowych? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kontrola podstawą zaufania – to powiedzenie warto wprowadzać w codzienne życie biznesowe, także w odniesieniu do księgowych. Okazuje się, że zarobki pracownika piastującego stanowiska głównej księgowej w dużych miastach sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za miesiąc pracy. Jest to więc posada wysoko ceniona i ciesząca się zaufaniem prezesów i właścicieli firm. Nierzadko jednak zdarza się, że chciwość i pazerność ludzka bierze górę nad racjonalnym myśleniem. Prezesi wpadają w pułapki finansowe zastawiane przez główne księgowe.

Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

REKLAMA

Autopromocja

„Okazja czyni złodzieja”, to przysłowie pasuje tu jak ulał. Księgowe w firmach mają łatwy dostęp do środków pieniężnych, a w praktyce są też często pozbawione kontroli. Najczęściej stosowanym zabiegiem jest przelewanie środków z rachunków firmowych na prywatne konta.

Przedsiębiorcy uważajcie!

„Łatwiej im ukraść, łatwo też to ukryć” – uważa insp. Leszek Czaplicki były naczelnik stołecznego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. W ręce policji wpadła księgowa z Bielska – Białej. Przyczyną jej zatrzymania były, jak się później okazało, słuszne przypuszczenia właściciela firmy, co do nieuczciwości swojej pracownicy. Anna Ł. pracowała w luksusowym hotelu, cieszyła się dużym zaufaniem współpracowników, a także samego właściciela firmy. W zakres jej obowiązków wchodziły rozliczenia bezgotówkowe, które były meritum całej sprawy. Wśród wykonywanych przelewów do kontrahentów, Urzędów Skarbowych czy ZUS, wpłacała także regularnie na swoje nowo otwarte konto różne kwoty pieniężne: raz 3 tys. zł, innym razem było to 10 tys. zł, oczywiście środki te pochodziły z firmowych rachunków. Przelewy te kamuflowały się z innymi transakcjami, co osłabiało czujność pracodawcy i zmniejszało ryzyko wyjścia na jaw jej przekrętów. Przedsiębiorcę zaniepokoił dopiero gwałtowny spadek obrotów. Przejrzał skrupulatnie rachunki i odkrył przestępczy precedens swojej podwładnej. Z ustaleń wynika, że księgowa ukradła około 700 tys. złotych, ale ostateczna wartość tej szkody nie jest jeszcze znana. Księgowa przyznała się do winy. Z jej zeznań wynikło, że skradzione środki przeznaczała na dostatnie życie: luksusowe mieszkanie, dobry samochód, podróże zagraniczne oraz to, co kobiety lubią najbardziej, czyli drogą biżuterię. Cwana księgowa została aresztowana na trzy miesiące, a śledczy zabezpieczyli należący do niej majątek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oszustwa księgowe a rachunkowość kreatywna

Skradzione przez księgowe pieniądze wcale nie tak łatwo odzyskać. Potwierdza to Marek Bykowski, rzecznik Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, który padł ofiarą Agnieszki D.

Kobieta szybko wspinała się po ścieżkach kariery. Zostały jej przydzielone nowe obowiązki, min. sprawowanie nadzoru nad inwestycjami na uczelni. Jej plan był prosty. Zlecała dostarczenie do kasy określonej sumy na stypendia lub zasiłki dla studentów. Dostarczane przez konwojentów środki były w rzeczywistości dużo wyższe od kwoty, która była potrzebna. Wysokość kwoty zamówienia zlecała oczywiście Agnieszka D., która różnicę brała do kieszeni. Cała sytuacja wyszła na jaw dzięki dociekliwym studentom z samorządu studenckiego, których zaskoczyła informacja o całkowitym wyczerpaniu środków przeznaczonych na studenckie zasiłki i stypendia.

Z posiadanego przez uczelnie programu Chopin służącemu do rejestrowania wszystkich decyzji dotyczących wypłat wynikło, że Agnieszka D. wyprowadziła z kasy około 428 tys. złotych. Powiadomiono prokuraturę. Kobieta w sądzie przyznała się do winy i wykazała skruchę. Otrzymała karę w zawieszeniu i zobowiązanie do zwrotu skradzionych pieniędzy. Jak zauważa Bykowski – od wyroku minęło już wiele miesięcy, a skradzione środki nadal nie trafiły na konto uczelni. Cała procedura wyegzekwowania pieniędzy trwa bardzo długo i jest skomplikowana. Najpierw oczekiwanie na tytuł wykonawczy, następnie komornik, który żąda wskazania przedmiotów, które ma zająć na poczet długu. Szkoła na pieniądze musi jeszcze poczekać.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Wykrycie tego rodzaju przestępstw dokonywanych przez księgowych jest zjawiskiem trudnym. Na porządku dziennym jest fałszowanie faktur, potwierdzeń sald z banków lub też innych dokumentów umożliwiających wyprowadzenie pieniędzy z firmy. Dobra rada dla Ciebie przedsiębiorco; ufaj pracownikom, ale też ich kontroluj. 

Artykuł autorstwa: Skarbiec Corporate Services Sp. z o.o.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA