reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Dwa nowe zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych

Dwa nowe zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych

Pojawiły się nowe zwolnienia w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof). Z pierwszego mogą skorzystać podatnicy otrzymujący zapomogi z funduszy związkowych. Z drugiego – pracownicy otrzymujący kwoty ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, wydatkowane na cele działalności socjalnej.


Przed nowelizacją przepisów z opodatkowania zwolniona była wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Zwolnienie to wynikało z art. 21 ust. 1 pkt 67 updof. Zwolnienie to obowiązuje nadal, ale zostało ono rozszerzone na kwoty otrzymane przez pracownika ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, wydatkowane na cele działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

 

Bony towarowe bez podatku>>

 

Przedstawiciele pracowników zabiegali jeszcze o zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych pomocy socjalnej realizowanej w formie bonów uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi, w tym tzw. bonów towarowych. Ustawodawca nie zdecydował się na taką modyfikację przepisów. W dalszym ciągu wręczenie paczki wartej do 380 zł (limit roczny) jest zwolnione z podatku dochodowego, natomiast wręczenie bonu towarowego, który upoważnia pracownika do zamiany bonu na towary w hipermarkecie za 380 zł i samodzielne wybranie sobie towarów podatkowi już podlega.

Nowy rodzaj zapomóg

Zwolnione z opodatkowania są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 26 updof). Stosując to zwolnienie, trzeba uwzględnić zastrzeżenia z art. 21 ust. 1 pkt 40 i 79 updof. Po nowelizacji - na mocy dodanego art. 21 ust. 1 pkt 9a - zwolnione z opodatkowania są także zapomogi wypłacane ze środków zakładowej organizacji związkowej pracownikom należącym do tej organizacji, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 638 zł.

UWAGA!

Ustawa nowelizująca została uchwalona w trakcie roku podatkowego, a Dziennik Ustaw został opublikowany 7 sierpnia 2009 r. Zwolnienie obowiązuje jednak w stosunku do dochodów uzyskanych już od 1 stycznia 2009 r. Zmiany w przepisach podatkowych w trakcie roku podatkowego można wprowadzać, o ile są korzystne dla podatników.

PAWEŁ BIENIEK

Podstawa prawna:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 125, poz. 1037

reklama

Czytaj także

Autor:

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama