reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak odzyskać zaległe niewypłacone wynagrodzenie

Jak odzyskać zaległe niewypłacone wynagrodzenie

Od 1 lipca 2010 r. pracownicy, którzy posiadają prawomocne wyroki sądu przeciwko pracodawcom o wypłatę zaległych świadczeń pracowniczych (przed 1 października 2006 r.), a mimo to nie otrzymali pensji, otrzymają wypłaty z FGŚP.


Tak wynika z nowej ustawy z 6 maja 2010 r. o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz.U. Nr 106, poz. 674). 

Na podstawie tej ustawy osoby będące byłymi pracownikami (lub członkami rodzin zmarłych pracowników lub zmarłych byłych pracowników, uprawnionymi do renty rodzinnej) mogą odzyskać niewypłacone przez pracodawcę kwoty wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych, które nie zostały wypłacone przez syndyka, likwidatora lub byłego niewypłacalnego pracodawcę, pomimo prawomocnego wyroku sądu przeciwko tym podmiotom.

Przepis ma zastosowanie do roszczeń pracowniczych, do których uprawnienie powstało przed 1 października 2006 r., a które nie mogły być wypłacone ze środków FGŚP.

Osoby uprawnione mogły otrzymać wspomniane zaległe wypłaty (na podstawie art. 43 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. Nr 158, poz. 1121 ze zm.). Jednak przepis ten zawierał więcej warunków, takich np. jak terminowe złożenie wniosku, od których spełnienia zależała wypłata świadczenia. W przypadku roszczeń pracowniczych powstałych przed 1 października 2006 r. termin wystąpienia o wypłatę zaległych wynagrodzeń upływał 30 czerwca 2007 r. Okazało się, że wielu zainteresowanych terminu tego nie dotrzymało. Po wejściu w życie omawianej ustawy z 6 maja 2010 r. osoby, którym nie wypłacono świadczeń pracowniczych z tego powodu, mogą uzyskać wypłatę z FGŚP. Nowe przepisy przywracają bowiem termin ubiegania się pracowników o zaległe świadczenia. Możliwość występowania o wypłatę zaległych świadczeń nie obejmuje świadczeń przedawnionych. Osoby uprawnione nie otrzymają więc wypłaty zaległych świadczeń w sprawach, w których upłynęło 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia lub zawarcia ugody (art. 291 k.p.).

Osoby uprawnione mogą odzyskać ze środków funduszu wyłącznie należności główne. Na podstawie omawianych przepisów nie otrzymają natomiast odsetek od zaległych, niewypłaconych pensji.

Ubiegając się o zaległe pensje, należy złożyć wniosek (o którym mowa w art. 1 ustawy o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z FGŚP) do kierownika Biura Terenowego FGŚP. Do wniosku należy dołączyć prawomocne orzeczenie sądu oraz dokumenty potwierdzające bezskuteczność przeprowadzonej egzekucji lub bezskuteczność ich dochodzenia w postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym prowadzonym wobec niewypłacalnego pracodawcy.

• ustawa z 6 maja 2010 r. o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - Dz.U. Nr 106, poz. 674

• art. 16 ust. 1 i art. 43 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - Dz.U. Nr 158, poz. 1121; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 18, poz. 100

• art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 105, poz. 655

Anna Łukaszewska

specjalista ds. wynagrodzeń i prawa pracy

reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama