reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

Przy okazji zmian w ustawie o podatku akcyzowym, wprowadzających regulacje unijne, ustawodawca zajął się również przepisami dotyczącymi akcyzy od samochodów. Zmiany te należy ocenić pozytywnie, gdyż wprowadzają ułatwienia dla przedsiębiorców.

 

Zmiany techniczne samochodów

W art. 100 ust. 2a-2c ustawy akcyzowej uregulowano opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych, w przypadku gdy przed pierwszą rejestracją samochodu na terytorium kraju zostanie wymieniony silnik. Ze względu na fakt, że stawka akcyzy w przypadku samochodów osobowych jest uzależniona od pojemności silnika, przyjęto rozwiązanie, iż samochód osobowy będzie opodatkowany według stawki akcyzy przewidzianej dla samochodu o pojemności, jaką ma nowo zamontowany silnik. Dlatego gdy przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju silnik samochodu osobowego o pojemności 2000 cm3 albo niższej zostanie zamieniony na silnik o pojemności powyżej 2000 cm3, będzie się przyjmować, że przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu jest samochód osobowy o pojemności silnika powyżej 2000 cm3. W efekcie samochód będzie opodatkowany stawką akcyzy 18,6%, a nie 3,1%.

Również w przypadku instalacji, przed pierwszą rejestracją na terytorium kraju, silnika w samochodzie osobowym bez silnika przyjmuje się, że przedmiotem czynności podlegającej opodatkowaniu jest samochód osobowy o pojemności silnika, który został zainstalowany. Gdy silnik będzie miał pojemność:

•2000 cm3 lub mniejszą - będzie stosowana stawka 3,1%,

•powyżej 2000 cm3 - będzie stosowana stawka 18,6%.

Zasada ta będzie miała zastosowanie niezależnie od tego, czy wymiana bądź instalacja silnika zostały dokonane z zachowaniem warunków ustawowych, np. ustawy - Prawo o ruchu drogowym.

Nowa definicja samochodów osobowych

Nowa ustawa wprowadza również zmienioną definicję samochodu osobowego.

DEFINICJA

Samochody osobowe - są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703, przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem pojazdów samochodowych i pozostałych pojazdów, które nie wymagają rejestracji zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

Na czym zatem polega zmiana? O tym, czy dany pojazd jest samochodem osobowym podlegającym akcyzie, będzie decydował fakt, czy podlega on obowiązkowi rejestracji. W ten sposób oczywiste będzie, że każdy pojazd należący do kodu CN 8703, dla którego przepisy o ruchu drogowym nakładają obowiązek rejestracji, będzie podlegał opodatkowaniu. W nowej definicji nie wymienia się już poszczególnych pojazdów: skuterów śnieżnych, meleksów, quadów. Gdy będzie istniał obowiązek ich rejestracji, trzeba będzie zapłacić akcyzę.

 

Więcej na ten temat przeczytasz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Akcyza od samochodów - zmiany w zasadach rozliczeń

 

 oprac. Joanna Dmowska


reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

isk.infor.pl

Zdjęcia


Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama