reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Rozliczenia podatkowe przy likwidacji firmy

Rozliczenia podatkowe przy likwidacji firmy

Po złożeniu odpowiedniego formularza CEIDG rozpoczynają się kolejne etapu procesu likwidacyjnego. Jeśli firma była czynnym płatnikiem VAT, to zgodnie z prawem musi dopełnić kilka niezbędnych procedur. Jak wyglądają poszczególne etapy rozliczeń podatkowych przy likwidacji firmy?


Remanent likwidacyjny


W związku z likwidacją firmy podatnik jest zobligowany do przygotowania spisu z natury (inaczej: remanent likwidacyjny). Ma również obowiązek pisemnego poinformowania naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze przeprowadzenia spisu na co najmniej 7 dni przed datą jego sporządzenia.

Spis z natury nie posiada obligatoryjnego formularza, dlatego przedsiębiorca ma pełną swobodę w zakresie nadawania formy dokumentowi - ważne tylko, by spis zawierał wymagane przez przepisy dane.  Istotne jest również, by wartość remanentu określona była według cen rynkowych.

Procedura zawieszenia działalności gospodarczej

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

W myśl obowiązujących przepisów (§ 27 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów),  podatnicy są zobowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.

Warto dodać, że od 11 maja 2013 r. spis ten nie obejmuje już wyposażenia.


Niezbędna dokumantacja


Sporządzenie spisu z natury pozwala ustalić wartość towarów i innych składowych majątku firmy od których przedsiębiorca zobowiązany jest zapłacić podatek VAT. Spis powinien zostać dołączony do dokumentacji działalności.

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne

W ostatniej składanej deklaracji VAT należy uwzględnić kwotę podatku ustaloną na drodze remanentu. Jeśli pojawi się nadpłata VAT-u, wówczas trzeba zwrócić się z prośbą o zwrot do urzędu skarbowego.

Konieczne jest także skierowanie do naczelnika urzędu skarbowego oświadczenia o przeprowadzonym spisie z natury i  powiadomienie urzędu skarbowego o zaprzestaniu działalności - w tym celu, w ciągu 7 dni od momentu likwidacji firmy, należy złożyć druk VAT-Z.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Czytaj także

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama