reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowniczych za czas przestoju ekonomicznego, wynagrodzeń z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracowników będą mogli uzyskać przedsiębiorcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Takie zmiany wprowadza nowa ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.


Pomoc z FGŚP w czasie przestoju ekonomicznego


Przepisy ustawy regulują zasady przyznawania i wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy finansowanych z FGŚP, przysługujących w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.

Przestojem ekonomicznym jest okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn go niedotyczących, który pozostaje w gotowości do pracy. W razie takiego przestoju pracownikowi przysługuje od przedsiębiorcy finansowane ze środków FGŚP świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia za czas przestoju do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku) oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy - w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 5 ust. 1).

Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników i pracodawców?


Obniżenie wymiar czasu pracy


Przedsiębiorca objęty kryzysem może także obniżyć wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje od przedsiębiorcy świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy (ze środków FGŚP) do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych oraz wynagrodzenie (ze środków przedsiębiorcy) - w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem (art. 5 ust. 2).

Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników

Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy

W okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorcy przysługują także z FGŚP środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy.

Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie nie działają takie organizacje, wówczas przedsiębiorca powinien uzgodnić treść porozumienia z organizacjami reprezentatywnymi lub z przedstawicielami pracowników.

Wsparcie dla przedsiębiorców ma charakter bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej na zasadzie pomocy de minimis (art. 3 ust. 2).

Więcej  na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Z jakiej pomocy finansowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy mają problemy ekonomiczne" >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama