Pomoc finansowa dla firm w czasie przestoju ekonomicznego
REKLAMA
REKLAMA
Pomoc z FGŚP w czasie przestoju ekonomicznego
Przepisy ustawy regulują zasady przyznawania i wypłaty świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy finansowanych z FGŚP, przysługujących w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy.
REKLAMA
Przestojem ekonomicznym jest okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn go niedotyczących, który pozostaje w gotowości do pracy. W razie takiego przestoju pracownikowi przysługuje od przedsiębiorcy finansowane ze środków FGŚP świadczenie na częściowe zaspokojenie wynagrodzenia za czas przestoju do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych (w okresie pierwszych trzech miesięcy posiadania prawa do zasiłku) oraz wynagrodzenie finansowane ze środków przedsiębiorcy - w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 5 ust. 1).
Elastyczny czas pracy - co oznacza dla pracowników i pracodawców?
Obniżenie wymiar czasu pracy
Przedsiębiorca objęty kryzysem może także obniżyć wymiar czasu pracy pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż do połowy wymiaru czasu pracy. W tej sytuacji pracownikowi przysługuje od przedsiębiorcy świadczenie na częściowe zrekompensowanie wynagrodzenia z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy (ze środków FGŚP) do wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych oraz wynagrodzenie (ze środków przedsiębiorcy) - w łącznej wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem (art. 5 ust. 2).
Zmiana czasu pracy wymaga zgody pracowników
Zapraszamy na forum ZUS i prawo pracy
W okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorcy przysługują także z FGŚP środki na opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy.
Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy przedsiębiorca ustala w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Jeśli w firmie nie działają takie organizacje, wówczas przedsiębiorca powinien uzgodnić treść porozumienia z organizacjami reprezentatywnymi lub z przedstawicielami pracowników.
Wsparcie dla przedsiębiorców ma charakter bezzwrotnej pomocy finansowej udzielanej na zasadzie pomocy de minimis (art. 3 ust. 2).
Więcej na ten temat przeczytasz na Platformie Księgowych www.inforfk.pl w artykule: "Z jakiej pomocy finansowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy mają problemy ekonomiczne" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat