reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Wyższe stawki podatku VAT na artykuły żywnościowe

Aktualizacja: 07.06.2010

Od 1 stycznia 2011 r. może zdrożeć żywność, książki i mieszkania. Nastąpi to na skutek wzrostu podatku VAT, który obejmie m.in. podstawowe artykuły żywnościowe. Eksperci szacują, że przeciętna czteroosobowa rodzina zapłaci za żywność więcej o ok. 80–100 zł miesięcznie. »

Jak przechowywać i dekretować dokumenty elektroniczne

Aktualizacja: 08.06.2010

Oryginalną postacią dokumentów elektronicznych jest ich forma elektroniczna. W takiej postaci należy je przechowywać. Dekretowanie dokumentów elektronicznych jest niezbędne, natomiast ich wydruk do zaksięgowania nie jest konieczny. »

VAT od akcyzy na samochody zgodny z prawem

Aktualizacja: 08.06.2010

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Polska nie naruszyła prawa europejskiego przez wliczanie akcyzy do podstawy podatku od towarów i usług od aut sprowadzanych z zagranicy. »

Niezawinioną stratę z tytułu kradzieży można zaliczyć do kosztów

Aktualizacja: 26.05.2010

Stratę powstałą w wyniku kradzieży środków obrotowych firma może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem że nie powstała ona z winy podatnika. »

Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych

Aktualizacja: 26.05.2010

Pracownicy otrzymujący od pracodawcy pakiety medyczne, muszą od nich płacić podatek dochodowy – wynika z uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. »

Strat z inwestycji w fundusze nie można odliczyć

Aktualizacja: 19.05.2010

Strata powstała z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie daje prawa do odliczenia jej od dochodów m.in. z tytułu umorzenia innych jednostek uczestnictwa lub uzyskanych ze zbycia papierów wartościowych. »

Rabat dla pracownika a podatek dochodowy

Aktualizacja: 14.05.2010

Przychód pracownika z tytułu rabatu powstanie tylko wtedy, gdy w żadnym z oferowanych przez firmę programów rabatowych nie można kupić towaru lub usługi w cenie oferowanej pracownikowi. W takim przypadku przychodem pracownika będzie różnica pomiędzy ceną dostępną dla klientów „zewnętrznych” firmy a ceną zapłaconą przez pracownika. »

Pierwsza rata na ZFŚS do końca maja

Aktualizacja: 13.05.2010

W 2010 r. pracodawcy, którzy tworzą zfśs, mają obowiązek przekazania pierwszej raty środków na rachunek funduszu do 31 maja. Rata, jaką należy przelać na wyodrębnione konto, musi wynieść co najmniej 75% równowartości odpisu podstawowego. »

Zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2009 r.

Aktualizacja: 11.05.2010

Często w zeznaniu rocznym PIT podatnik wykazuje nadpłatę w podatku dochodowym. Jest ona efektem odprowadzenia w trakcie roku zaliczek w kwocie wyższej od rocznego podatku wyliczonego w zeznaniu. Podatnik ma prawo otrzymać zwrot tej nadpłaty, ale zwrot nie zawsze musi nastąpić w gotówce. »

Czy 1 mln zł wydany na tereny zielone to koszt podatkowy

Aktualizacja: 07.05.2010

Wielkość wydatków na zagospodarowanie terenu nie decyduje o tym, czy powinny być one uznane za reprezentacyjne. Organy podatkowe w przeszłości akceptowały uznanie tego typu wydatków za koszty podatkowe. Istotne jest jednak, jak duży teren zagospodarowała firma i co było przedmiotem wydatków. »

Jak złożyć PIT po terminie i uniknąć kary

Aktualizacja: 05.05.2010

Z końcem kwietnia upłynął termin składania deklaracji rocznych PIT. Kto się spóźnił, podlega karze za wykroczenie skarbowe. Kary można jednak uniknąć. »

Czy za 1 maja trzeba oddać pracownikom dzień wolny

Aktualizacja: 30.04.2010

Za święto 1 maja przypadające w sobotę należy wyznaczyć pracownikom dodatkowy dzień wolny. Nie można oddać dnia wolnego przez obniżenie pracownikowi o 8 godzin wymiaru czasu pracy. Dzień wolny trzeba wyznaczyć pracownikowi w okresie rozliczeniowym, który obejmuje 1 maja. »

Fiskus szybciej zwróci VAT za materiały budowlane

Aktualizacja: 30.04.2010

Od 23 kwietnia 2010 r. obowiązuje krótszy termin zwrotu VAT za materiały budowlane. Osoby występujące o zwrot VAT zapłaconego w cenie zakupu materiałów budowlanych otrzymają zwrot VAT w ciągu czterech miesięcy (poprzednio obowiązywał sześciomiesięczny okres zwrotu). »

Do końca kwietnia trzeba skorygować dokumenty złożone w ZUS za 2009 r.

Aktualizacja: 27.04.2010

Płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić do końca kwietnia 2010 r., czy dane zawarte w przekazanych do ZUS imiennych raportach miesięcznych za 2009 r. są prawidłowe. Jeśli w tych raportach zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący – tj. poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową. »

Wstępna opłata leasingowa jednorazowym kosztem

Aktualizacja: 23.04.2010

Wstępna opłata leasingowa może być jednorazowo, w dacie jej poniesienia, zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Nie ma konieczności jej rozbijania i częściowego zaliczania do kosztów w poszczególnych miesiącach trwania umowy leasingu. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Chmiel Kancelaria Radcy Prawnego

Piotr Chmiel - Kancelaria Radcy Prawnego z Rzeszowa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama