reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Podatniku - nie myśl sam?

Aktualizacja: 03.09.2009

"Ułatwimy życie milionom podatników" – triumfalnie obwieścił premier Tusk. Zapowiedział, że jesienią powinna wejść w życie ustawa, która zwolni pracujących na jednym etacie z konieczności wypełniania i wysyłania do urzędu skarbowego formularza PIT. »

Jednorazowa amortyzacja - wyższa kwota limitu

Aktualizacja: 01.09.2009

Podniesiono limit odpisów amortyzacyjnych przeprowadzanych w ramach jednorazowej amortyzacji. Nowa wartość limitu obowiązuje jedynie w latach 2009 i 2010. »

Ewidencjonowanie na kasie sprzedaży zrealizowanej w euro

Aktualizacja: 31.08.2009

W obowiązującym od 1 grudnia 2008 r. rozporządzeniu dotyczącym warunków technicznych, jakim muszą odpowiadać kasy fiskalne, wprowadzone zostały regulacje odnośnie do wymogów, jakie powinny spełniać kasy rejestrujące służące do ewidencji obrotów po przystąpieniu Polski do strefy euro. »

Data przychodu w księdze inwentarzowej

Aktualizacja: 23.09.2009

Księga inwentarzowa jest urządzeniem księgowym pomocniczym, służącym do szczegółowej ewidencji środków trwałych, czyli jednym słowem, jest to analityczne urządzenie księgowe, uszczegóławiające zapisy kont księgi głównej. »

Nadzór publiczny nad wykonywaniem zawodu biegłego rewidenta - Komisja Nadzoru Audytowego

Aktualizacja: 21.08.2009

2 lipca 2009 r. w ramach nowego systemu nadzoru publicznego nad zawodem biegłego rewidenta i działalnością podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych powstała Komisja Nadzoru Audytowego. »

Jak uniknąć podatku Belki

Aktualizacja: 20.08.2009

Kilka banków oferuje lokaty, które umożliwiają uniknięcie płacenia podatku Belki. Podatek nie musi być płacony, jeśli należna kwota jest mniejsza niż 49 groszy. »

Zmiany w przepisach dotyczących podatków dochodowych

Aktualizacja: 19.08.2009

Od 12 czerwca 2009 r. na przedsiębiorców wprowadzających na rynek baterie i akumulatory nałożono nowe obowiązki. Przedsiębiorcy ci mają obowiązek płacenia szeregu opłat. Nie wszystkie z tych opłat będą mogły zostać uznane za koszt podatkowy. »

Czy każdy błąd na fakturze pozbawia prawa do odliczenia VAT

Aktualizacja: 12.08.2009

Aby można było pozbawić podatnika prawa do odliczenia VAT, wady faktury muszą być na tyle poważne, by wykluczały możliwość traktowania tego dokumentu jako faktury VAT. Które błędy pozbawiają prawa do odliczenia VAT? »

Po co księgowym certyfikat

Aktualizacja: 11.08.2009

Według szacunków Stowarzyszenia Księgowych w Polsce w naszym kraju księgowością zajmuje się od 500 000 do 800 000 osób. Wielkości te nie są do końca sprecyzowane, bo tak naprawdę nie wiadomo, kim jest księgowy. »

Wynajmujący zapłacą mniej fiskusowi

Aktualizacja: 07.08.2009

Jeśli od 2010 roku zacznie obowiązywać jedna 8,5-proc. stawka ryczałtu dla najmu, uprości to rozliczenia, a ukrywający przychody z najmu wyjdą z szarej strefy. »

Już niedługo księgowi będą mogli zdobywać stopnie zawodowe

Aktualizacja: 04.08.2009

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce wprowadza certyfikację zawodu księgowego (certyfikat dyplomowanego księgowego). Planuje, że pierwsze certyfikaty zostaną wydane w 2011 r. »

Premie gwarancyjne z książeczki mieszkaniowej nie podlegają PIT

Aktualizacja: 03.08.2009

Premie gwarancyjne oraz odsetki od środków pieniężnych zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych nie są objęte podatkiem dochodowym. »

Jak ewidencjonować w księgach rachunkowych materiały z logo firmy przekazane kontrahentom

Aktualizacja: 31.07.2009

Koszty materiałów zakupionych w celu przekazania ich kontrahentom należy ujmować jako koszty działalności operacyjnej jednostki. W zależności od tego, czy są to koszty reklamy czy koszty reprezentacji, będą one stanowiły (bądź nie) koszty uzyskania przychodów. »

Jak rozliczyć w VAT zaniechanie inwestycji

Aktualizacja: 30.07.2009

Rozliczenie inwestycji zaniechanych cały czas budzi kontrowersje. Do niedawna urzędy skarbowe uznawały, że podatnik traci prawo do odliczenia VAT, gdy zaniechał inwestycji. Jednak ETS wskazał, że nabyte prawo do odliczenia pozostaje w mocy, nawet jeśli z powodów niezależnych od podatnika nigdy nie wykorzystał on nabytych towarów i usług do transakcji podlegających opodatkowaniu. »

Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Aktualizacja: 28.07.2009

Nie można w dowolnych terminach obniżać ani podwyższać stawek amortyzacyjnych. Można dokonywać tych zmian od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego bądź począwszy od miesiąca, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama