reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

TEMAT DNIA

Czym jest, do czego służy i jak sporządzić zestawienie obrotów i sald księgi głównej

Aktualizacja: 24.03.2009

Zestawienie obrotów i sald księgi głównej jest jednym z zestawień wchodzących w skład ksiąg rachunkowych. »

Jak dostosować politykę rachunkowości do zmian w ustawie o rachunkowości

Aktualizacja: 23.03.2009

Gdy jednostka zmienia swoją politykę rachunkowości z powodu zmian w przepisach rachunkowych, powinna ten fakt opisać w informacji dodatkowej i dokonać odpowiednich przekształceń w bilansie otwarcia. »

Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Aktualizacja: 20.03.2009

Sprawozdanie finansowe za rok 2008 należy sporządzić do 31 marca 2009 r. Nie jest to jednak data ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych. Między styczniem a kwietniem, lub później, mogą wystąpić zdarzenia, które również należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok. »

Aport - od 1 kwietnia br. koniec okresu przejściowego

Aktualizacja: 20.03.2009

Od 1 kwietnia br. aporty do spółek mogą nie podlegać opodatkowaniu VAT, być zwolnione z podatku lub opodatkowane stawką 3%, 7%, 22%. Jak wybrać prawidłową stawkę? »

Księgowanie wynagrodzenia obciążonego tytułami egzekucyjnymi

Aktualizacja: 18.03.2009

Kwotę potrącenia z wynagrodzenia tytułem zajęcia komorniczego należy rozliczyć przez konta rozrachunkowe. Koszty przelewów na konto komornika lub wierzyciela obciążają pracodawcę i stanowią koszty uzyskania przychodów. »

Kiedy ponownie można powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT

Aktualizacja: 13.03.2009

Od stycznia 2009 r. obowiązuje znowelizowany przepis art. 113 ust. 11. Na jego podstawie podatnik może powrócić do zwolnienia podmiotowego z VAT po upływie roku, licząc od końca roku, w którym z niego zrezygnował. »

Czy można zmienić uchwałę o przeznaczeniu zysku w spółce z o.o.

Aktualizacja: 12.03.2009

Uchwała o przeznaczeniu zysku może być zmieniona, choć istnieją poglądy kwestionujące taką możliwość. Taka zmiana powinna być zgłoszona do sądu rejestrowego. Odpowiedniej korekcie powinny podlegać inne dokumenty spółki, w tym w szczególności bilans. Jako alternatywne rozwiązanie powinni należy rozważyć wypłatę zaliczki na poczet dywidendy za 2008 r. »

Nowe zasady przekazywania 1% w rozliczeniu za 2008 r.

Aktualizacja: 10.03.2009

W rozliczeniu za 2008 r. został utrzymany główny mechanizm przekazywania 1% podatku należnego za pośrednictwem naczelników urzędów skarbowych, to przepisy w tym zakresie ponownie uległy pewnej modyfikacji. »

Które zmiany ustawy o rachunkowości wpływają na sprawozdanie finansowe za 2008 r.

Aktualizacja: 06.03.2009

W trakcie 2008 r. wprowadzono wiele zmian w ustawie o rachunkowości. Które z nich mają zastosowanie do sprawozdań finansowych za 2008 r.? »

Jak wykazać w sprawozdaniu finansowym zmiany w środkach trwałych

Aktualizacja: 05.03.2009

W trakcie roku w księgach rachunkowych podatnika mogą nastąpić duże zmiany w stanie środków trwałych - nabycie lub sprzedaż samochów ciężarowych, likwidacja zestawów komputerowych. Jaki wpływ na sporządzane sprawozdanie finansowe będą miały zmiany w środkach trwałych? »

Jak rozliczać "trzynastki"

Aktualizacja: 04.03.2009

Tak zwane trzynastki, jako przychód ze stosunku pracy, stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i składki na ubezpieczenie zdrowotne. Najważniejszą zmianą w podatku dochodowym od osób prawnych z punktu widzenia płatników jest wyłączenie od 1 stycznia 2009 r. z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych należności pracowniczych, tj. np. wynagrodzeń i składek ZUS. »

Kiedy dziecko rozlicza się samodzielnie

Aktualizacja: 03.03.2009

Dziecko, które w 2008 roku uzyskiwało dochody podlegające opodatkowaniu i stało się pełnoletnie, musi samodzielnie złożyć zeznanie podatkowe. Zeznanie to składa z dochodów uzyskanych od ukończenia 18 lat. »

Czy można zmieniać stawkę amortyzacyjną

Aktualizacja: 26.02.2009

Czy w trakcie używania środka trwałego można zmienić stawkę amortyzacyjną? Jeśli tak, to czy są jakieś przyczyny usprawiedliwiające decyzję o zmianie? »

W jaki sposób sprzedawca powinien rozliczać faktury korygujące

Aktualizacja: 24.02.2009

W znowelizowanej ustawie o VAT, która obowiązuje od 1 grudnia 2008 r., zasady rozliczania faktur korygujących obniżających podatek naliczony zostały zmienione. Jak prawidłowo rozliczać faktury korygujące? »

Ulga odsetkowa tylko na nowe lokale

Aktualizacja: 16.12.2010

Z ulgi odsetkowej na zasadzie praw nabytych mogą korzystać podatnicy, którzy zakupili nowe mieszkania lub domy mieszkalne. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama