| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

Czy różnice kursowe wpływają na podstawę opodatkowania VAT

Wystawiamy faktury w euro dla naszych kontrahentów unijnych. Czy powstające w związku z zapłatą za nie różnice kursowe wpływają na wielkość podstawy opodatkowania podatkiem VAT?

Nie. Ustalając podstawę opodatkowania określoną w walucie obcej, należy określić najpierw moment powstania obowiązku podatkowego dla tej transakcji, a następnie dokonać przeliczenia waluty obcej na złote zgodnie z zasadami określonymi w art. 31a ustawy o VAT - albo według kursu średniego waluty obcej ogłoszonego przez NBP albo według ostatniego kursu wymiany EBC - z ostatniego dnia robo­czego poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. I na ten dzień następuje wówczas określenie podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Decydujący zatem jest tu wyłącznie kurs średni z dnia poprzedzającego dzień powstania obowiązku podatkowego. Późniejsza wyższa lub niższa zapłata w walucie polskiej spowodowana zmianą tego kursu nie powoduje już konieczności zmiany określonej w powyższy sposób podstawy opodatkowania oraz korygowania podatku VAT wykazanego na fakturze. Należy podkreślić, że zmiana kursu w żadnym razie nie powoduje zmiany ceny określonej dla tej transak­cji przez jej strony.

Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Potwierdził to również NSA w wyroku z 23 kwietnia 2013 r. (sygn. akt I FSK 628/12). W wyroku tym NSA orzekł, że różnice kursowe nie mają żadnego wpływu na podatek od towarów i usług. Wynika to z definicji momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, w którym to momencie następuje ukształtowanie się podstawy opodatkowania oraz zasad przeliczania na złote polskie kwot sto­sowanych do określenia podstawy opodatkowania, w przypadku gdy są one określone w walucie obcej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »