Opodatkowanie pakietów medycznych
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkować pakiet medyczny od pracodawcy dla pracownika czy nie? Na to pytanie podatnicy nie mogą otrzymać jednoznacznej odpowiedzi od prawie dwóch lat. Organy podatkowe na czele z Ministerstwem Finansów twierdzą bowiem, że każdy abonament medyczny, który otrzymuje pracownik od szefa, jest jego przychodem, który trzeba opodatkować. Co więcej, przychód powstaje już w momencie otrzymania możliwości skorzystania z pakietu, a nie faktycznego jego wykorzystania. Takie stanowisko fiskus prezentuje od 1 stycznia 2007 r. Przed tą datą powszechny był pogląd, że tylko świadczenia medyczne zindywidualizowane - tzn. takie, które można przypisać danemu pracownikowi - podlegają PIT.
REKLAMA
Innego zdania są sądy administracyjne. W ostatnim z wyroków Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 625/08) wskazał bowiem, że z faktu objęcia danego pracownika potencjalną możliwością skorzystania z usługi medycznej w ramach opłaconego przez pracodawcę abonamentu nie wynika, że po stronie pracownika zawsze wystąpi konkretne przysporzenie. Tym samym nie ma uzasadnienia dla opodatkowania tego teoretycznego świadczenia po stronie pracownika. Co więc zrobić? Eksperci radzą, aby opodatkowywać każdy pakiet medyczny. To pozwoli uniknąć konfliktów z organami podatkowymi.
Powstanie przychodu
Przy opłacaniu pakietów medycznych od szefa najistotniejsze znaczenie ma definicja przychodu. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
I tu przechodzimy do definicji przychodu ze stosunku pracy. Jest nim m.in. wartość pieniężna świadczeń w naturze, w tym świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Zdaniem Ministerstwa Finansów w przypadku zakupu przez pracodawcę abonamentów medycznych uprawniających poszczególnych pracowników do skorzystania z określonych badań, wartość pakietu medycznego otrzymanego przez pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy. Według MF o powstaniu przychodu ze stosunku pracy nie przesądza fakt skorzystania przez pracownika z konkretnej usługi medycznej, lecz samo otrzymanie przez pracownika pakietu medycznego (o określonej wartości pieniężnej), dającego prawo do usług medycznych w ramach wykupionego pakietu.
Obowiązkowe leczenie
REKLAMA
Nie w każdym przypadku usługi medyczne opłacane przez pracodawcę pracownikom będą opodatkowane. Zgodnie bowiem z art. 229 par. 6 kodeksu pracy wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy. Pracodawca ponosi ponadto inne koszty profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami, niezbędnej z uwagi na warunki pracy. Wartość tego rodzaju świadczeń, otrzymanych przez pracownika od pracodawcy, nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w przypadku zakupu przez pracodawcę pakietu usług medycznych dla swoich pracowników dotyczących np. wykonania wstępnych, okresowych oraz kontrolnych badań lekarskich, a także dobrowolnych specjalistycznych usług medycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegać będzie jedynie wartość pieniężna tej części otrzymanego świadczenia (część opłaty), która przypada na dobrowolne specjalistyczne usługi medyczne.
JAK ZINDYWIDUALIZOWAĆ ŚWIADCZENIE
Ministerstwo Finansów uważa, że w przypadku pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców pracownikom, nie ma trudności z indywidualizacją takiego świadczenia. W momencie wykupu usług medycznych znana jest zarówno globalna kwota przypadająca do zapłaty, jak i liczba pracowników, dla których wykupiono świadczenie. Niejednokrotnie znana jest również wartość jednego pakietu. W tej sytuacji ustalenie przychodu na poszczególnych pracowników wydaje się sprawą oczywistą.
Ważne!
Pracownikiem jest osoba pozostająca w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy
EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl
Podstawa prawna
• Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
• Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat