reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Jak rozliczać WDT od 1 grudnia 2008 r.

Od 1 grudnia 2008 r. zostały wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu WDT. Na podstawie nowych przepisów podatnik uzyskał prawo do rozliczenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w następnym okresie rozliczeniowym, gdy nie zgromadzi w terminie dokumentacji potwierdzającej dostawę.


Podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów może zastosować stawkę 0% VAT wyłącznie wtedy, gdy zgromadzi komplet dokumentów potwierdzających dokonanie tej dostawy (potwierdzenie wywozu towarów z terytorium kraju oraz dostarczenia towaru do nabywcy z innego kraju UE). Zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 grudnia 2008 r. dokumentację podatnik powinien zgromadzić przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (poprzednio „przed złożeniem deklaracji podatkowej”). Tak więc nie ma już wątpliwości, że podatnik, który zgromadzi dokumentację, zanim upłynie ostateczny termin złożenia deklaracji, wykazuje WDT ze stawką 0%. Poprzednie sformułowanie stwarzało problemy interpretacyjne, ponieważ było nieprecyzyjne (sformułowanie to sugerowało, że chodzi o faktyczny termin złożenia deklaracji przed podatnika; terminy te wówczas mogły się różnić w każdym indywidualnym przypadku). Niemniej jednak wprowadzenie precyzyjnego terminu może spowodować sytuację, w której podatnicy będą czekać do ostatniego dnia ze sporządzeniem i przekazaniem deklaracji VAT. Dopiero z upływem tego terminu mogą bowiem stwierdzić z pewnością, że zgromadzili stosowną dokumentację lub jej nie zgromadzili. Złożenie deklaracji przed ostatecznym upływem terminu może się wiązać z obowiązkiem korekty VAT.

Przykład

Podatnik sprzedał towary kontrahentowi z Niemiec. Dostawy towarów dokonał w grudniu 2008 r. Termin zgromadzenia dokumentacji potwierdzającej WDT upływa 25 stycznia 2009 r. 20 stycznia 2009 r. podatnik złożył deklarację VAT-7. W terminie złożenia deklaracji nie posiadał kompletu dokumentów potwierdzających WDT, dlatego nie wykazał dostawy w deklaracji za grudzień 2008 r. Komplet dokumentów potwierdzających dostawę uzyskał jednak 24 stycznia 2009 r. Z literalnego brzmienia przepisów wynika, że podatnik powinien złożyć korektę deklaracji VAT-7 za grudzień i wykazać w niej WDT. Nie powinien natomiast tego WDT wykazywać w deklaracji za następny okres rozliczeniowy, czyli styczeń 2009 r., ponieważ możliwość wykazania WDT w deklaracji za następny okres rozliczeniowy powstaje tylko wtedy, gdy podatnik nie zgromadzi dokumentacji przed upływem terminu złożenia deklaracji.

Rozliczanie WDT przez podatników rozliczających się miesięcznie

Przed 1 grudnia 2008 r., jeżeli podatnik nie zgromadził stosownej dokumentacji potwierdzającej dokonanie WDT przed terminem złożenia deklaracji, miał obowiązek wykazać tę dostawę jako dostawę krajową (stosował krajową stawkę VAT zamiast stawki 0% obowiązującej dla WDT). Po zmianach w ustawie podatnik rozliczający się miesięcznie powinien postępować następująco:

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama