REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mieszkanie dla Młodych

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W MdM-ie oprócz dopłaty uzyskamy zwrot VAT-u

W kontekście programu Mieszkanie dla Młodych, dużo mówi się o wyczerpaniu kolejnych puli środków oraz limitach dofinansowania wkładu własnego. Dlatego wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, że wspomniany program oprócz dopłat mieszkaniowych przewiduje również częściowy zwrot podatku VAT zapłaconego za materiały wykorzystane przy budowie domu. Po zmianach MdM-u z września 2015 roku, zasady tego zwrotu stały się bardziej korzystne dla rodzin wychowujących przynajmniej troje dzieci. Warto zatem zaprezentować wymagania, jakie obecnie muszą spełnić osoby wnioskujące o zwrot VAT-u w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Oszczędności na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych (IKM) będą zwolnione z podatku

Prace w Sejmie nad ustawą o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych (IKM) mają ruszyć w drugiej połowie 2017 r. Sama ustawa ma natomiast wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Rząd zakłada, że oszczędności zgromadzone na IKM, do wysokości określonej w ustawie, nie będą obciążone tzw. „podatkiem Belki”.

Co zmieniło się w programie Mieszkanie dla Młodych?

Wprowadzenie możliwości zakupu mieszkań z rynku wtórnego i od spółdzielni mieszkaniowych, a także większe dofinansowanie dla rodzin wielodzietnych to główne założenia nowelizacji programu Mieszkanie dla Młodych (MdM). Zmiany weszły w życie 1 września 2015 r.

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” (MdM)

Od 1 września 2015 r. obowiązują istotne zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” (MdM). W ramach programu będzie można obecnie kupić mieszkanie z rynku wtórnego. Większe też będzie wsparcie dla rodzin z dziećmi. Co się zmieniło?

REKLAMA

Nowe zasady programu "Mieszkanie dla młodych"

Zmiany w programie „Mieszkanie dla młodych”, które wkrótce wejdą w życie, znacznie poszerzają katalog osób, które mogą skorzystać z programu. Najwięcej preferencji przewidziano dla rodzin mających więcej niż jedno dziecko.

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” są bez wątpienia rewolucyjne. Najważniejsze z nich to możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i dodatkowe korzyści dla rodzin wielodzietnych. Nowe zasady mogą obowiązywać już od 1 sierpnia br.

Program MdM będzie bardziej prorodzinny

Pakiet rozwiązań prorodzinnych, w tym ułatwiających kupno mieszkania osobom lub rodzinom z trójką dzieci, przewiduje projekt noweli programu MdM, którym zajmie się rząd. Do tej pory z tego wsparcia państwa najczęściej korzystali single i małżeństwa bezdzietne.

Nowe zasady programu Mieszkanie dla Młodych

Program wsparcia mieszkalnictwa Mieszkanie dla Młodych zostanie gruntownie zmieniony, ponieważ okazało się, że w pierwszym roku działania programu ponad 50 proc. jego beneficjentów stanowili single. Nowe zasady, korzystniejsze zwłaszcza dla rodzin wielodzietnych, mają wejść w życie w połowie 2015 r.

REKLAMA

Mieszkanie dla młodych - start programu

23 listopada 2013 r. weszła w życie zasadnicza część przepisów ustawa z 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 8 listopada 2013 r. , poz. 1304). Natomiast pozostałe przepisy tej ustawy, zawierające nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane, wejdą w życie 1 stycznia 2014 roku.

Mieszkanie dla Młodych - rząd przyjął projekt ustawy

Młode małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz osoby samotne (do 35. roku życia) będą mogły skorzystać z pomocy państwa przy zakupie pierwszego własnego mieszkania. Dofinansowanie części wkładu własnego ułatwi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, zmniejszy jego wysokość i tym samym obniży wysokość spłacanych rat. Dodatkowe wsparcie otrzymają rodziny wychowujące dzieci. Program ma obowiązywać przez 5 lat - od 2014 do 2018 roku. Zniknie natomiast możliwość uzyskania zwrotu VAT za materiały budowlane użyte do budowy, czy wykończenia domu lub mieszkania.

Ostatni rok zwrotu VAT za materiały budowlane [nieruchomości]

Tylko do końca 2013 roku osoby budujące lub remontujące swoje domy lub mieszkania będą mogły uzyskać zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Od 2014 roku system zwrotu VAT za materiały budowlane ma być zlikwidowany ale z zachowaniem praw nabytych osób, które do końca 2013 roku złożą wniosek o zwrot VAT. Te osoby będą miały 5 lat na wyczerpanie limitu zwrotu.

Likwidacja zwrotu VAT za materiały budowlane 2013/2014

Zwrot VAT za materiały budowlane na dotychczasowych zasadach można było sobie zapewnić tylko do końca 2013 roku. Od 2014 roku nastąpiła częściowa likwidacja systemu zwrotu VAT za materiały budowlane z zachowaniem praw nabytych. Osoby, które przed 1 stycznia 2014 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych (i uzyskały przed tą datą fakturę) - będą miały miały 5 lat na uzyskanie zwrotu VAT. Z nowych zasad zwrotu VAT za materiały budowlane skorzystają po 2013 roku nieliczni.

Mieszkanie dla Młodych zastąpi w 2013 r. zwrot VAT za materiały budowlane?

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) będzie programem pomagającym nabyć pierwsze mieszkanie dla osób młodych do 35 roku życia, również singli. Program MdM ma ruszyć od połowy 2013 roku. Zlikwidowany ma być (już od 1 stycznia 2013 r.) zwrot VAT za materiały budowlane użyte do budowy lub remontu domu lub mieszkania.

REKLAMA