Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - obowiązek podatkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - obowiązek podatkowy.
VAT 2010 - najważniejsze nowości
Aktualizacja: 18.11.2011
Nowe zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, zmiany zasad rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów- to tylko niektóre nowości jakie zaczęły obowiązywać od 2010 roku. »
Zmiany dotyczące limitów obrotów w 2010 roku dla potrzeb VAT
Aktualizacja: 16.02.2010
W dniu 20 października 2009 r. Polska doczekała się zielonego światła od Unii Europejskiej na podwyższenie limitu obrotów, po przekroczeniu którego podatnik będzie zmuszony do rozliczania VAT-u (limit zwolnienia podmiotowego). Jest też nowy limit dla małych podatników VAT. »
Ustawa o VAT 2021 Dział IV Obowiązek podatkowy
Aktualizacja: 15.01.2021
Ustawa o VAT 2021 - ustawa o podatku od towarów i usług - stan prawny na 1 stycznia 2020 r. - tekst jednolity, dział IV Obowiązek podatkowy (art. 19- 21) »
Opodatkowanie VAT z tytułu wniesienia aportu do spółki
Aktualizacja: 24.11.2011
Od początku kwietnia 2009 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania podatkiem VAT w związku z wniesieniem aportu do spółki prawa handlowego i cywilnego. »
Moment powstania obowiązku podatkowego w VAT - 3 zasady ogólne
Aktualizacja: 24.11.2011
Gdy rozliczamy się z urzędem skarbowym z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), musimy ustalić w którym momencie dana transakcja wywołała powstanie obowiązku podatkowego. Od tego momentu zależy kiedy (w którym miesiącu lub kwartale) musimy wykazać podatek należy. W tym zakresie istnieją dwie zasady ogólne i wiele od nich wyjątków. »
Czynności w ramach, których dochodzi do importu towarów
Aktualizacja: 30.09.2009
Import towarów to przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego (czyli spoza UE) na terytorium kraju Zaistnienie importu towarów wiąże się z faktem ich przywozu z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Nieistotny jest w tym przypadku charakter przedmiotowy czynności, w następstwie których dochodzi do przemieszczania się towarów z jednego terytorium na drugie . »
Obowiązek podatkowy w imporcie towarów
Aktualizacja: 30.09.2009
Obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego. »
Obowiązek wyliczenia kwoty VAT w zgłoszeniu celnym
Aktualizacja: 30.09.2009
Podatnik jest obowiązany w terminie 10 dni, licząc od dnia jego powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych, do wpłacenia kwoty obliczonego VAT-u. W zakresie trybu i terminów powiadomienia o kwocie należności podatkowych stosuje się odpowiednio przepisy prawa celnego dotyczące powiadamiania dłużnika o kwocie należności wynikających z długu celnego. »
Aktualizacja: 30.09.2009
Eksport pośredni ma miejsce wówczas, gdy wywóz towarów z terytorium Polski poza terytorium wspólnoty w wykonaniu dostawy towarów jest wykonywany przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium Polski, lub w jego imieniu. »
Ulga na złe długi a postępowanie upadłościowe
Aktualizacja: 30.09.2009
Ulgę na złe długi można zastosować, gdy dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Przepisy są interpretowane w ten sposób, że wymóg ten ma być spełniony na moment dostawy towaru lub świadczenia usług. Natomiast nie musi być spełniony w momencie korzystania z ulgi na złe długi. »
Aktualizacja: 29.09.2009
Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób. »
Nie wolno odliczyć VAT z nieprawidłowej faktury
Aktualizacja: 27.07.2011
Nie można odliczyć VAT z faktury, dokumentującej sprzedaż niepodlegającą VAT albo zwolnioną z tego podatku. Nie ma nawet znaczenia czy wykazana kwota VAT została zapłacona przez wystawcę faktury. »
Leasing a zakaz podwójnego opodatkowania
Aktualizacja: 29.09.2009
Niezgodne z prawem wspólnotowym jest podwójne opodatkowanie wynagrodzenia za usługę leasingu w przypadku, gdy leasingobiorca i leasingodawca mają siedziby w różnych państwach członkowskich. »
Aktualizacja: 29.09.2009
Leasing operacyjny występuje natomiast wówczas, gdy firma leasingowa zobowiązuje się do różnych dodatkowych świadczeń na rzecz leasingobiorcy w umówionym okresie eksploatacji rzeczy (serwis, konserwacje, remonty) w ramach ustalonego czynszu, bez opcji nabycia przedmiotu umowy. W związku z tym przedmiot umowy leasingowej wraca bezwarunkowo do leasingodawcy. »
Aktualizacja: 29.09.2009
W leasingu finansowym finansujący otrzymuje w jednej umowie (transakcji) zwrot, co najmniej wartości sfinansowanego przedmiotu leasingu. Natomiast w leasingu operacyjnym przedmiot umowy jest przedmiotem wielu umów tj. według prawa cywilnego jest wielokrotnie wynajmowany, lub wydzierżawiany. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?
Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »