| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Skutki niewypełnienia obowiązku zbadania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Skutki niewypełnienia obowiązku zbadania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Spółka przez pomyłkę nie poddała badaniu sprawozdania finansowego za 2007 r. Okazało się, że przy ustalaniu obowiązku badania zastosowano niewłaściwy kurs, w wyniku czego sumy bilansowe zostały zaniżone. Sprawozdanie za ten rok zostało już zatwierdzone, a zysk podzielony. Co należy zrobić w takiej sytuacji?


RADA

Podział wyniku finansowego, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, ale bez uprzedniego wyrażenia opinii o nim przez biegłego rewidenta, jest nieważny z mocy prawa. Spółka powinna poddać badaniu sprawozdanie za rok 2007. Następnie podlega ono zatwierdzeniu. Dopiero po zatwierdzeniu można dokonać podziału wyniku finansowego.

UZASADNIENIE

Obowiązek badania sprawozdania finansowego spółki kontynuującej działalność zależy od trzech wielkości.

W 2007 r. badaniu i ogłaszaniu rocznego sprawozdania finansowego podlegały spółki, które spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

• średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

• suma aktywów bilansu na koniec 2006 r. stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro, tj. 9 578 000 zł,

• przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok 2006 stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro, tj. 19 156 000 zł.

Do przeliczenia wartości wyrażonych w euro należało zastosować średni kurs NBP na dzień bilansowy, który zgodnie z tabelą nr 252/A/NBP/2006 z 29 grudnia 2006 r. wyniósł 3,8312 PLN/EUR.

W spółce kończącej rok obrotowy 31 grudnia 2007 r. badanie sprawozdania finansowego powinno było zostać ukończone do 15 czerwca 2008 r. Termin ten wynika z obowiązku udostępnienia sprawozdania finansowego wspólnikom najpóźniej na 15 dni przed zgromadzeniem wspólników.

Roczne sprawozdanie finansowe powinno być zatwierdzone przez organ zatwierdzający po uprzednim wyrażeniu opinii o nim przez biegłego rewidenta. Dopiero wtedy spółka może dokonać podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto. Jeżeli warunki te nie zostały spełnione, podział lub pokrycie wyniku finansowego są nieważne z mocy prawa. Spółka musi wywiązać się z ustawowych obowiązków i poddać badaniu sprawozdanie finansowe za 2007 r. Po zbadaniu spółka składa do KRS opinię biegłego rewidenta. Nie ma potrzeby ponownego składania sprawozdania finansowego i innych dokumentów, jeśli zostały one już wcześniej złożone, ponieważ sąd nie dokonana ponownego wpisu o złożeniu tych dokumentów w KRS. Ewentualne zmiany, których spółka dokonuje na zlecenie biegłego, należy wykazać w księgach 2008 r. Jeżeli stanowią one kwotę istotną, trzeba je wykazać jako błąd podstawowy.

Należy też pamiętać, że odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie o rachunkowości, m.in. z tytułu nadzoru, ponosi kierownik jednostki - nawet wtedy, gdy odpowiedzialność ta zostanie powierzona innej osobie za jej zgodą. Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ spółki, odpowiedzialność rozkłada się na wszystkich jego członków.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK