REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki niewypełnienia obowiązku zbadania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta

Joanna Gawrońska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spółka przez pomyłkę nie poddała badaniu sprawozdania finansowego za 2007 r. Okazało się, że przy ustalaniu obowiązku badania zastosowano niewłaściwy kurs, w wyniku czego sumy bilansowe zostały zaniżone. Sprawozdanie za ten rok zostało już zatwierdzone, a zysk podzielony. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

RADA

Autopromocja

Podział wyniku finansowego, po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego przez organ zatwierdzający, ale bez uprzedniego wyrażenia opinii o nim przez biegłego rewidenta, jest nieważny z mocy prawa. Spółka powinna poddać badaniu sprawozdanie za rok 2007. Następnie podlega ono zatwierdzeniu. Dopiero po zatwierdzeniu można dokonać podziału wyniku finansowego.

UZASADNIENIE

Obowiązek badania sprawozdania finansowego spółki kontynuującej działalność zależy od trzech wielkości.

W 2007 r. badaniu i ogłaszaniu rocznego sprawozdania finansowego podlegały spółki, które spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,

• suma aktywów bilansu na koniec 2006 r. stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro, tj. 9 578 000 zł,

• przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok 2006 stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro, tj. 19 156 000 zł.

Do przeliczenia wartości wyrażonych w euro należało zastosować średni kurs NBP na dzień bilansowy, który zgodnie z tabelą nr 252/A/NBP/2006 z 29 grudnia 2006 r. wyniósł 3,8312 PLN/EUR.

W spółce kończącej rok obrotowy 31 grudnia 2007 r. badanie sprawozdania finansowego powinno było zostać ukończone do 15 czerwca 2008 r. Termin ten wynika z obowiązku udostępnienia sprawozdania finansowego wspólnikom najpóźniej na 15 dni przed zgromadzeniem wspólników.

Roczne sprawozdanie finansowe powinno być zatwierdzone przez organ zatwierdzający po uprzednim wyrażeniu opinii o nim przez biegłego rewidenta. Dopiero wtedy spółka może dokonać podziału lub pokrycia wyniku finansowego netto. Jeżeli warunki te nie zostały spełnione, podział lub pokrycie wyniku finansowego są nieważne z mocy prawa. Spółka musi wywiązać się z ustawowych obowiązków i poddać badaniu sprawozdanie finansowe za 2007 r. Po zbadaniu spółka składa do KRS opinię biegłego rewidenta. Nie ma potrzeby ponownego składania sprawozdania finansowego i innych dokumentów, jeśli zostały one już wcześniej złożone, ponieważ sąd nie dokonana ponownego wpisu o złożeniu tych dokumentów w KRS. Ewentualne zmiany, których spółka dokonuje na zlecenie biegłego, należy wykazać w księgach 2008 r. Jeżeli stanowią one kwotę istotną, trzeba je wykazać jako błąd podstawowy.

Należy też pamiętać, że odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków określonych w ustawie o rachunkowości, m.in. z tytułu nadzoru, ponosi kierownik jednostki - nawet wtedy, gdy odpowiedzialność ta zostanie powierzona innej osobie za jej zgodą. Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ spółki, odpowiedzialność rozkłada się na wszystkich jego członków.

 

Grzywnie lub karze ograniczenia wolności podlega, zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości, ten, kto m.in.:

nie poddaje sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,

• nie udziela lub udziela niezgodnych ze stanem faktycznym informacji, wyjaśnień, oświadczeń biegłemu rewidentowi albo nie dopuszcza go do pełnienia obowiązków,

• nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,

• nie składa sprawozdania finansowego lub sprawozdania z działalności we właściwym rejestrze sądowym.

Czy niezatwierdzone sprawozdanie finansowe należy złożyć do KRS

Dotychczasowe wątpliwości w tym zakresie rozwiewa nowa ustawa o rachunkowości. Zgodnie z brzmieniem art. 69 ust. 2, jeśli sprawozdanie finansowe nie zostało zatwierdzone w terminie określonym w ustawie o rachunkowości, tj. w ciągu sześciu miesięcy od dnia bilansowego, to należy złożyć je w rejestrze sądowym w ciągu 15 dni po tym terminie, a także 15 dni po jego zatwierdzeniu wraz z opinią biegłego rewidenta, odpisem uchwały bądź postanowieniami organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, a także sprawozdaniem z działalności.

• art. 4 ust. 5, art. 53, art. 64 ust. 1, art. 68, 69 i 79 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393

Joanna Gawrońska

biegły rewident

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA