reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Odwrotne obciążenie w VAT - wystawianie i księgowanie faktur

Odwrotne obciążenie w VAT - wystawianie i księgowanie faktur

Mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że to nabywca, a nie sprzedawca, rozlicza podatek VAT. Ma on jednak zastosowanie tylko wtedy, kiedy dostawca jest czynnym podatnikiem VAT, odbiorca jest podatnikiem czynnym lub zwolnionym z VAT, a sprzedawany towar nie jest towarem używanym, któremu przysługuje zwolnienie z VAT.

Zmiany w ustawie o VAT


Nowelizacja ustawy o VAT, z dniem 1 października 2013 r., rozszerzyła katalog towarów, dla których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia. Aktualnie zawiera on aż 41 pozycji, podczas gdy przed zmianami było ich jedynie 8. Ustawodawca dodał towary z grupy złomu, wybranych odpadów oraz bardzo dużą grupę wyrobów stalowych.

Programy wspierające zarządzenie przedsiębiorstwem pozwalają na automatyzację wystawiania i księgowania dokumentów, zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia. Ponadto, minimalizują ryzyko popełnienia błędu, ostrzegając użytkownika o tym, iż operacja nie powinna zostać wykonana oraz generując poprawne deklaracje VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Komplet Podatki 2015

Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w 2014 r.


Bezpieczne i proste wystawianie faktur


Możliwość oznaczania kontrahentów, którzy mogą być obciążani rozliczeniem podatku VAT oraz możliwość oznaczania asortymentów, które mogą podlegać odwrotnemu obciążeniu optymalizuje pracę i jest gwarancją bezpieczeństwa. Pozytywna weryfikacja czy dla wybranego kontrahenta i asortymentu można zastosować mechanizm odwrotnego obciążenia, skutkuje wygenerowaniem stosownego dokumentu sprzedaży, który posiada adnotację „odwrotne obciążenie” oraz informację, iż do rozliczenia podatku VAT zobowiązany jest nabywca.

Czy w 2014 r. można wystawiać faktury wewnętrzne

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach


Automatyczne księgowanie i generowanie deklaracji VAT


Automatyczne księgowanie dokumentów sprzedaży i generowanie deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-7D zapewnia poprawność rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Zakup, dla którego podatnikiem jest nabywca, wprowadza się na podstawie faktury wewnętrznej, utworzonej na bazie otrzymanego dokumentu sprzedaży, według aktualnie obowiązujących stawek VAT. Wpisy takie automatycznie trafiają do rejestru sprzedaży VAT - "Transakcje pozostałe" (VAT należny) oraz do rejestru zakupu VAT - "Nabycie towarów i usług" (VAT naliczony).

Odliczenie VAT z faktur za energię elektryczną w 2014 r.

W 2014 r. nowe zasady rozliczania VAT

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw

Autor: RESET2 Sp. z o.o.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 14.03.2014

Autor:

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama