| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

W jakich przypadkach darowizny podlegają VAT

Organizacje non-profit bardzo często są beneficjentami różnego rodzaju darowizn, zarówno pieniężnych, jak i materialnych. Również często same są darczyńcami. Otrzymanie takiej darowizny, jak też jej przekazanie może powodować obowiązek rozliczenia VAT.

 
Największy problem w rozliczaniu VAT mogą organizacjom sprawiać darowizny pieniężne. Pieniądz co do zasady nie podlega VAT, gdyż nie jest towarem. Zatem po stronie darczyńcy nie będą ciążyć żadne obowiązki, jeśli w zamian za przekazaną darowiznę nie otrzyma ze strony organizacji żadnych świadczeń (np. nie będzie reklamowany).

Kiedy obdarowany rozlicza VAT

Inaczej wygląda sytuacja po stronie obdarowanego. Należy pamiętać o treści art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który określa, jak należy ustalać podstawę opodatkowania w VAT. Otóż obrotem według tych regulacji jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze, związana z dostawą lub świadczeniem usług. Ustawa nie określa, co należy rozumieć przez „dopłatę o podobnym charakterze”. Dlatego należy uznać, że będzie to otrzymane przez podatnika dofinansowanie w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegających opodatkowaniu VAT. W przypadku tych dopłat, jak też dotacji nie ma znaczenia, przez kogo zostały przekazane, jaki jest status podmiotu przekazującego pieniądze (czy jest to organ administracji rządowej lub samorządowej czy podmiot prywatny). Jednak aby istniał obowiązek opodatkowania tych dopłat, dofinansowanie musi stanowić dopłatę do ceny towaru lub usługi jako np. pokrycie części lub całości ceny. W tym przypadku dofinansowanie stanowi uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usług.

Za dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi należy uznać każdą płatność (w tym darowiznę) w gotówce oraz w każdej innej formie – dokonaną przez osobę trzecią – inną niż płatność dokonaną przez nabywcę lub konsumenta za towary lub usługi. Pod warunkiem, że jest związana z konkretną dostawą lub usługą. Obowiązek opodatkowania takiej darowizny będzie istniał również w przypadku, gdy w wyniku dopłaty świadczona usługa lub towar będący przedmiotem dostawy będzie bezpłatny. Wtedy podstawą opodatkowania będzie kwota otrzymanej darowizny.

Nie będzie natomiast podlegała opodatkowaniu darowizna, która jest przeznaczona na ogólną działalność podatnika. Nie można również uznać za dopłatę podlegającą VAT przekazywanego przez podatników 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, gdyż należy to traktować jako dopłatę do ogólnej działalności tych organizacji.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comperia.pl

Porównywarka finansowa nr 1

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »