REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokonać automatyzacji przeksięgowań sald kont księgi głównej do bilansu oraz rachunku zysków i strat

REKLAMA

Właściwe powiązanie sald końcowych kont księgi głównej w informatycznych systemach finansowo-księgowych pozwala na automatyczne sporządzania sprawozdań finansowych. Poniżej prezentujemy praktyczny przykład powiązania sald kont z odpowiednimi pozycjami sprawozdań finansowych.

Na koniec roku obrotowego należy jeszcze raz przyjrzeć się powiązaniu sald końcowych kont księgi głównej ze sprawozdaniami w systemie informatycznym. Szczególnie należy pamiętać o sprawdzeniu powiązań sald końcowych tych kont syntetycznych, które zostały założone w ostatnim roku obrotowym. Jest to istotne dlatego, że niektóre systemy finansowo-księgowe dopuszczają, aby nowo założone konto syntetyczne w kartotece planu kont zostało przypisane do konkretnej pozycji sprawozdania w innym momencie niż moment założenia konta. Wówczas system finansowo-księgowy dopuszcza księgowanie operacji na tym koncie w ciągu roku obrotowego. Dlatego w praktyce zdarza się, że powiązanie to odbywa się w terminie późniejszym.

UWAGA!

W sytuacji, w której zapomniano o powiązaniu salda konta z pozycją sprawozdania, system finansowo-księgowy powinien informować o wystąpieniu błędów po wydaniu polecenia sporządzenia sprawozdania.

Autopromocja


Specyfika kont jednostek powiązanych


W zakładowych planach kont firm, które wchodzą w skład grupy jednostek powiązanych, powstała konieczność wyodrębnienia kont bilansowych według podmiotów powiązanych i pozostałych dla:

- długoterminowych należności (pozycje A.III.1 oraz A.III.2),

- długoterminowych inwestycji (pozycje A.IV.3.a. oraz A.IV.3.b. - "Długoterminowe aktywa finansowe"),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- krótkoterminowych należności (pozycje B.II.1 - "Należności od jednostek powiązanych" i B.II.2 - "Należności od pozostałych jednostek"),

- krótkoterminowych inwestycji (pozycje B.III.1.a. oraz B.III.1.b. - "Krótkoterminowe aktywa finansowe").


Rachunek zysków i strat (zarówno w wariancie kalkulacyjnym, jak i porównawczym) wymaga wyodrębnienia niektórych wartości odnoszących się do relacji podmiotu z jednostkami powiązanymi. Dotyczy to grup kont, które tworzą wartości dla pozycji:

- przychodów netto ze sprzedaży i zrównanych z nimi,

- dywidend i udziałów w zyskach w grupie przychodów finansowych,

- odsetek w grupie przychodów finansowych,

- odsetek w grupie kosztów finansowych.


W związku z tym, w zespole 7 kont "Przychody i koszty związane z ich osiągnięciem" podmioty mogą przyjąć dwa rozwiązania:

- utworzenie oddzielnych kont syntetycznych dla jednostek powiązanych i jednostek pozostałych albo

- wyodrębnienie konta analitycznych dla jednostek powiązanych.

Autopromocja


Przykład powiązania sald kont z pozycjami sprawozdań finansowych


W tabeli 1 został zaprezentowany przykładowy zakładowy plan kont. Uwzględniono w nim wyodrębnienie konta dla powiązanych i pozostałych jednostek, a pominięto konta pozabilansowe.


W tabelach 2 i 3 przedstawiono powiązanie kont księgi głównej z poszczególnymi pozycjami aktywów i pasywów bilansu. Przyjęto rozwiązanie, że na kontach analitycznych dotyczących odpisów umorzeniowych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ujmuje się także odpisy dotyczące trwałej utraty wartości tych składników. Ponadto na kontach analitycznych odchyleń od cen ewidencyjnych materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów ujmuje się odpisy aktualizujące wartość tych składników.

Autopromocja


Natomiast w tabelach 4 i 5 zaprezentowano powiązanie kont księgi głównej z poszczególnymi pozycjami rachunku zysków i strat (zarówno w wariancie kalkulacyjnym, jak i porównawczym).


Tabela 1. Zakładowy Plan Kont


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Tabela 2. Powiązania kont księgi głównej z pozycjami aktywów bilansu


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 3. Powiązania kont księgi głównej z pozycjami pasywów bilansu


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 4. Powiązania kont księgi głównej z pozycjami rachunku zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 5. Powiązania kont księgi głównej z pozycjami rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Mariusz Dudek

audytor wewnętrzny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  REKLAMA