REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prywatna służba zdrowia nie chce zwolnienia z VAT

REKLAMA

Niepubliczna służba zdrowia nie chce zwolnienia z podatku VAT usług medycznych. Proponuje natomiast wprowadzenie zwolnienia z PIT dla świadczeń medycznych finansowanych przez pracodawców.

Postulaty swoje przedstawiciele branży medycznej przedstawili w środę na konferencji "Optymalne regulacje podatkowe w ochronie zdrowia", przygotowanej m.in. przez organizację zrzeszają firmy z branży medycznej i Konfederację Pracodawców Polskich.

Zdaniem uczestników konferencji, obowiązujące zwolnienie usług medycznych, mimo że miało na celu obniżenie kosztów tego typu świadczeń dla ostatecznych odbiorców, wywiera destrukcyjny wpływ na rozwój sektora.

Prezes spółki Medicover Agnieszka Szpara poinformowała, że zwolnienie powoduje, iż świadczeniodawcy, inwestując np. w sprzęt medyczny, płacą podatek, ale nie mogą go potem odliczyć. Tym samym - inaczej niż w przypadku firm z innych branż - VAT nie jest dla nich neutralny.

Szpara podała przykład szpitala na 180 łóżek, który Medicover buduje w Warszawie. "Inwestycja jest warta 140 mln zł, z tego ok. 30 mln zł to VAT. Gdyby usługi medyczne nie były zwolnione z VAT, znaczną część tej kwoty moglibyśmy odliczyć i w efekcie więcej zainwestować" - wytłumaczyła.

Przyznała, że przepisy unijne nie przewidują opodatkowania usług medycznych, ale np. Wielka Brytania stosuje stawkę zerową.

"Korzystnym rozwiązaniem byłoby na przykład zwolnienie z VAT usług świadczonych przez poddostawców firm działających w służbie zdrowia" - dodała.

Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych Andrzej Sokołowski powiedział, że zwolnienie z VAT jest podstawowym czynnikiem ograniczającym inwestycje w niepublicznej służbie zdrowia.

"Wprowadza nierówność wobec innych uprzywilejowanych sektorów, które mogą odliczać VAT" - wyjaśnił. Według niego, w Polsce mamy najgorzej rozwinięty system szpitali prywatnych w UE. "Życzyłbym sobie, abyśmy mieli taki system jak na przykład w Bułgarii" - powiedział.

Według byłego wiceministra finansów Jarosława Nenemana, przepisy unijne co prawda nie pozwalają na odstąpienie od zwolnienia, ale "potrzebna jest intelektualna dyskusja, która zaowocowałby pomysłem na zmianę, której UE by nie zakwestionowała".

Prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Prywatnej Służby Zdrowia Małgorzata Kowalska zwróciła uwagę na konieczność wprowadzenia zwolnienia z PIT świadczeń medycznych finansowanych przez pracodawcę pracownikom i ich najbliższym rodzinom. Powinno ono być ograniczone rocznym limitem.

Zdaniem Związku, zwolnienie wyeliminowałoby rozbieżności i praktyczne problemy związane z opodatkowaniem wydatków firm na ochronę zdrowia pracowników i ich rodzin oraz wsparłaby inwestycje przedsiębiorstw w kapitał ludzki. Wprowadzenie zwolnienia miałoby być także uzasadnione z perspektywy budżetowej.

"Analizy PricewaterhouseCoopers wskazują, że potencjalne korzyści wynikające z opodatkowania (szacunkowo nie więcej niż 44 mln zł) mogą nie zrównoważyć dodatkowych kosztów związanych ze zwiększonym obciążeniem systemu publicznego (od 150 do 190 mln zł)" - argumentuje Związek.

Według eksperta ds. zdrowia w KPP Roberta Mołdacha, wprowadzenie zwolnienia mogłoby odciążyć publiczne placówki i poprawić efektywność całego systemu ochrony zdrowia.

REKLAMA

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA