REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej samemu skorygować PIT, a nie czekać na wezwanie urzędu

REKLAMA

Podatnik, który popełnił błąd w zeznaniu podatkowym, nie powinien czekać na wezwanie z urzędu skarbowego. Lepiej, by jak najszybciej sam skorygował błędne rozliczenie - radzi wicenaczelniczka Urzędu Skarbowego w Piasecznie Dorota Suchecka.

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem korekty jest poprawienie błędnego zeznania w urzędzie skarbowym, przy pomocy urzędnika. Są oni jednak teraz zajęci wpisywaniem zeznań podatników do komputerowej bazy danych.

"Urzędnicy skarbowi od zakończenia składania rozliczeń podatkowych mają czas na wpisanie zeznań podatników do komputerowej bazy danych. W większości przypadków, nie są więc w stanie znaleźć zeznania konkretnego podatnika. Tak będzie co najmniej do 31 lipca. Potem powinny być już ostatecznie uporządkowane przynajmniej te PIT-y, z których wynika, że podatnikowi należy się zwrot" - wyjaśniła Suchecka.

Brak możliwości uzyskania pomocy od urzędników, nie zwalnia jednak z obowiązku poprawienia błędnie wypełnionego PIT-a. "Podatnik zawsze może złożyć korektę samodzielnie, na osobnym druku, a nie poprawiać ten, który złożył do 30 kwietnia" - powiedziała Suchecka.

Korektę zeznania na nowym druku można zanieść do urzędu skarbowego osobiście, wysłać przez internet albo listem poleconym.

Zgodnie z prawem, korektę zeznania podatkowego można złożyć w dowolnym czasie, byleby nie było to później niż 5 lat od końca roku, w którym należało rozliczyć się z PIT. Po tym czasie zobowiązanie podatkowe się przedawnia.

Jednak im szybciej korekta zostanie złożona, tym lepiej, szczególnie gdy podatnik musi coś dopłacić. Od 1 maja każda niedopłacona kwota automatycznie staje się zaległością. Od zaległości zaś trzeba płacić odsetki.

Obecnie wynoszą one 10,5 proc. w skali roku i trzeba liczyć je od niezapłaconej na czas kwoty podatku za każdy dzień zwłoki, począwszy od 1 maja. Płaci się je poza kwotą tzw. zobowiązania głównego, czyli podatku, którego nie zapłaciło się w terminie, tj. do 30 kwietnia.

Według eksperta PricewaterhouseCoopers Jacka Bajsona, podatnicy, którzy dopiero teraz np. dostali spóźniony PIT za umowę zlecenie, albo jeszcze raz przeliczyli swoje dochody i znaleźli błąd rachunkowy nie powinni czekać z poprawieniem błędu na wezwanie z urzędu skarbowego.

"Zanim urzędnicy uporządkowują i przeanalizują zeznania, minie jeszcze co najmniej 2-3 miesiące, a wtedy trzeba będzie doliczyć większe odsetki niż gdyby korekta została złożona już teraz" - podkreślił.

Zgodnie z ordynacją podatkową, podatnik, który zorientował się, że popełnił błąd w zeznaniu, powinien wypełnić druk PIT-36 lub PIT- 37 (zawsze taki sam jak poprzednio) wpisując wszystkie swoje dochody z 2008 r. i zaznaczając na pierwszej stronie, że chodzi o korektę zeznania rocznego (jest do tego odpowiedni kwadracik w druku PIT).

Do korekty należy dołączyć wyjaśnienie powodów (napisane nawet odręcznie, własnymi słowami), z wyjaśnieniem dlaczego jest ona składana i na czym polegał błąd w pierwotnym zeznaniu. Należy też dołączyć kserokopie wszystkich PIT-ów otrzymanych od pracodawców oraz dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulg, aby urzędnik mógł od razu sprawdzić czy korekta jest poprawna.

"W szczególnej sytuacji są osoby, które pomyliły się w rozliczeniu na swoją niekorzyść i zapłaciły zbyt dużą kwotę podatku dochodowego" - zauważył Bajson.

Zaznaczył, że "jeżeli taka nadpłata wynika np. z ujęcia w zeznaniu jakiegoś dochodu, którego w rzeczywistości nie było, to urząd tego nie zauważy i nie poinformuje podatnika, że zapłacił więcej niż powinien".

Taki błąd trzeba wiec poprawić samemu występując do urzędu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i wskazaniem kwoty PIT do zwrotu.

Gdyby urząd nie zwrócił podatnikowi pieniędzy w ciągu 3 miesięcy - jak stanowi prawo - musiałby zapłacić odsetki za każdy dzień zwłoki.

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA