REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Lepiej samemu skorygować PIT, a nie czekać na wezwanie urzędu

REKLAMA

Podatnik, który popełnił błąd w zeznaniu podatkowym, nie powinien czekać na wezwanie z urzędu skarbowego. Lepiej, by jak najszybciej sam skorygował błędne rozliczenie - radzi wicenaczelniczka Urzędu Skarbowego w Piasecznie Dorota Suchecka.

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem korekty jest poprawienie błędnego zeznania w urzędzie skarbowym, przy pomocy urzędnika. Są oni jednak teraz zajęci wpisywaniem zeznań podatników do komputerowej bazy danych.

"Urzędnicy skarbowi od zakończenia składania rozliczeń podatkowych mają czas na wpisanie zeznań podatników do komputerowej bazy danych. W większości przypadków, nie są więc w stanie znaleźć zeznania konkretnego podatnika. Tak będzie co najmniej do 31 lipca. Potem powinny być już ostatecznie uporządkowane przynajmniej te PIT-y, z których wynika, że podatnikowi należy się zwrot" - wyjaśniła Suchecka.

Brak możliwości uzyskania pomocy od urzędników, nie zwalnia jednak z obowiązku poprawienia błędnie wypełnionego PIT-a. "Podatnik zawsze może złożyć korektę samodzielnie, na osobnym druku, a nie poprawiać ten, który złożył do 30 kwietnia" - powiedziała Suchecka.

Korektę zeznania na nowym druku można zanieść do urzędu skarbowego osobiście, wysłać przez internet albo listem poleconym.

Zgodnie z prawem, korektę zeznania podatkowego można złożyć w dowolnym czasie, byleby nie było to później niż 5 lat od końca roku, w którym należało rozliczyć się z PIT. Po tym czasie zobowiązanie podatkowe się przedawnia.

Jednak im szybciej korekta zostanie złożona, tym lepiej, szczególnie gdy podatnik musi coś dopłacić. Od 1 maja każda niedopłacona kwota automatycznie staje się zaległością. Od zaległości zaś trzeba płacić odsetki.

Obecnie wynoszą one 10,5 proc. w skali roku i trzeba liczyć je od niezapłaconej na czas kwoty podatku za każdy dzień zwłoki, począwszy od 1 maja. Płaci się je poza kwotą tzw. zobowiązania głównego, czyli podatku, którego nie zapłaciło się w terminie, tj. do 30 kwietnia.

Według eksperta PricewaterhouseCoopers Jacka Bajsona, podatnicy, którzy dopiero teraz np. dostali spóźniony PIT za umowę zlecenie, albo jeszcze raz przeliczyli swoje dochody i znaleźli błąd rachunkowy nie powinni czekać z poprawieniem błędu na wezwanie z urzędu skarbowego.

"Zanim urzędnicy uporządkowują i przeanalizują zeznania, minie jeszcze co najmniej 2-3 miesiące, a wtedy trzeba będzie doliczyć większe odsetki niż gdyby korekta została złożona już teraz" - podkreślił.

Zgodnie z ordynacją podatkową, podatnik, który zorientował się, że popełnił błąd w zeznaniu, powinien wypełnić druk PIT-36 lub PIT- 37 (zawsze taki sam jak poprzednio) wpisując wszystkie swoje dochody z 2008 r. i zaznaczając na pierwszej stronie, że chodzi o korektę zeznania rocznego (jest do tego odpowiedni kwadracik w druku PIT).

Do korekty należy dołączyć wyjaśnienie powodów (napisane nawet odręcznie, własnymi słowami), z wyjaśnieniem dlaczego jest ona składana i na czym polegał błąd w pierwotnym zeznaniu. Należy też dołączyć kserokopie wszystkich PIT-ów otrzymanych od pracodawców oraz dokumentów potwierdzających prawo do skorzystania z ulg, aby urzędnik mógł od razu sprawdzić czy korekta jest poprawna.

"W szczególnej sytuacji są osoby, które pomyliły się w rozliczeniu na swoją niekorzyść i zapłaciły zbyt dużą kwotę podatku dochodowego" - zauważył Bajson.

Zaznaczył, że "jeżeli taka nadpłata wynika np. z ujęcia w zeznaniu jakiegoś dochodu, którego w rzeczywistości nie było, to urząd tego nie zauważy i nie poinformuje podatnika, że zapłacił więcej niż powinien".

Taki błąd trzeba wiec poprawić samemu występując do urzędu z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty i wskazaniem kwoty PIT do zwrotu.

Gdyby urząd nie zwrócił podatnikowi pieniędzy w ciągu 3 miesięcy - jak stanowi prawo - musiałby zapłacić odsetki za każdy dzień zwłoki.

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

REKLAMA