| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 50 tys. nieudanych prób wysłania e-PIT

50 tys. nieudanych prób wysłania e-PIT

Z powodu błędów około 50 tys. podatników, którzy przesyłali e-PIT-37 za 2008 rok bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, miało kłopot z przesłaniem zeznania.

Podatnikom przesyłającym e-PIT-37 za 2008 rok bez e-podpisu najwięcej problemów przysporzyła weryfikacja danych niezbędnych do wysłania zeznania - informuje Ministerstwo Finansów. Takie kłopoty miało 45 tys. 334 podatników. Nie oznacza to jednak, że tylu podatników nie przesłało swojego zeznania. Najczęściej wystarczyło poprawić dane identyfikacyjne i przesłać zeznanie ponownie. Zdarzało się jednak, że podatnicy, którzy poprawili dane, i tak nie mogli złożyć zeznania. Nie ma jednak informacji, które określają, ile osób nie mogło z tego powodu wysłać e-PIT-37. Przypomnijmy, że w rozliczeniu za 2008 rok podatnicy mogli przesłać e-PIT-37 bez e-podpisu z kwalifikowanym certyfikatem. E-podpis zastąpiło sześć danych identyfikacyjnych.

Z informacji resortu wynika również, że 1097 prób zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ w systemie znajdowało się już zeznanie od podatnika z takim NIP. Jeśli podatnik przesłał zeznanie i zorientował się, że popełnił błąd, nie mógł kolejnego zeznania (korekty) przesłać przez internet. Kolejne 7499 prób zakończyło się niepowodzeniem ze względu na niezgodność ze schematem (xsd), który został określony w rozporządzeniu ministra finansów. W praktyce taki błąd powodowało wpisanie złego formatu daty urodzenia. Wszystkich nieudanych prób wysłania zeznań rocznych drogą elektroniczną było ponad 50 tys.

82 tys. podatników złożyło jednak e-PIT-37 przez internet bezbłędnie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »