reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczać VAT od wszystkich samochodów

Można odliczać VAT od wszystkich samochodów

W konsekwencji przekroczenia z dniem 1 maja 2004 r. przez państwo polskie granic dopuszczalnych ograniczeń, wyznaczonych przez art. 17 ust. 6 akapit drugi Szóstej Dyrektywy, od tego dnia nie mają zastosowania wszelkie określone w prawie krajowym ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących wydatków na nabycie paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W szczególności nie ma w całości zastosowania obowiązujący obecnie (tj. w brzmieniu od 22 sierpnia 2005 r.) art. 88 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT – wyrok WSA w Krakowie.

Należy dodać, że WSA w Krakowie wydał już wyrok w sprawie spółki Magoora, którą zajmował się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W powołanym wyroku Sąd stwierdził, że wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. W konsekwencji wszyscy podatnicy mogą odliczać VAT od samochodów i paliwa (oczywiście przy założeniu, że samochody wykorzystują w działalności opodatkowanej VAT). Zdaniem Sądu nie ma jednak znaczenia, czy są to samochody z kratką oraz czy posiadają one homologację.

Wyrok otwiera drogę do ubiegania się o zwrot nieodliczonego VAT dotyczącego wszystkich samochodów użytkowanych przez podatników VAT w toku prowadzonej działalności. Warunkiem odliczenia jest jedynie istnienie związku między poniesionymi wydatkami a sprzedażą opodatkowaną.

Nadal jednak jest to wyrok w indywidualnej sprawie podatnika. Inne sądy administracyjne mogą nie podzielić tego poglądu. Przykładem odmiennego stanowiska jest wyrok WSA w Warszawie, omówiony na str. 22. Dopiero wydanie wyroku przez NSA może stanowić pewniejszą dla podatników przesłankę odliczenia VAT od samochodów i paliwa.

Wyrok WSA w Krakowie z 3 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 147/09

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama