| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odliczać VAT od wszystkich samochodów

Można odliczać VAT od wszystkich samochodów

W konsekwencji przekroczenia z dniem 1 maja 2004 r. przez państwo polskie granic dopuszczalnych ograniczeń, wyznaczonych przez art. 17 ust. 6 akapit drugi Szóstej Dyrektywy, od tego dnia nie mają zastosowania wszelkie określone w prawie krajowym ograniczenia w odliczaniu podatku naliczonego zawartego w zakupach dotyczących wydatków na nabycie paliwa do samochodów wykorzystywanych w działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. W szczególności nie ma w całości zastosowania obowiązujący obecnie (tj. w brzmieniu od 22 sierpnia 2005 r.) art. 88 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT – wyrok WSA w Krakowie.

Należy dodać, że WSA w Krakowie wydał już wyrok w sprawie spółki Magoora, którą zajmował się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. W powołanym wyroku Sąd stwierdził, że wszystkie samochody wykorzystywane w działalności gospodarczej przez podatników VAT dają prawo do pełnego odliczenia podatku zarówno od nabycia aut, jak i paliwa do nich. W konsekwencji wszyscy podatnicy mogą odliczać VAT od samochodów i paliwa (oczywiście przy założeniu, że samochody wykorzystują w działalności opodatkowanej VAT). Zdaniem Sądu nie ma jednak znaczenia, czy są to samochody z kratką oraz czy posiadają one homologację.

Wyrok otwiera drogę do ubiegania się o zwrot nieodliczonego VAT dotyczącego wszystkich samochodów użytkowanych przez podatników VAT w toku prowadzonej działalności. Warunkiem odliczenia jest jedynie istnienie związku między poniesionymi wydatkami a sprzedażą opodatkowaną.

Nadal jednak jest to wyrok w indywidualnej sprawie podatnika. Inne sądy administracyjne mogą nie podzielić tego poglądu. Przykładem odmiennego stanowiska jest wyrok WSA w Warszawie, omówiony na str. 22. Dopiero wydanie wyroku przez NSA może stanowić pewniejszą dla podatników przesłankę odliczenia VAT od samochodów i paliwa.

Wyrok WSA w Krakowie z 3 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 147/09

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »