REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Protetycy w spółkach bez VAT

Wiesława Moczydłowska

REKLAMA

Świadczenie usług przez techników dentystycznych, jak również dostawa protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych są nieopodatkowane VAT, bez względu na to, czy protetycy działają sami czy w spółce. Nie można bowiem uzależniać prawa do zwolnienia z VAT od formy prowadzenia działalności gospodarczej – wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

Spółka cywilna „A” wystąpiła o interpretację w zakresie obowiązku dokonania korekty kwoty VAT naliczonego w związku z obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku „świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych”. Wynika z niego, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest wykonywanie czynności przez określone osoby: dentystów lub techników dentystycznych; przepis nie mówi nic o formie prawnej prowadzenia działalności. Pojawiły się jednak interpretacje organów skarbowych, że zwolnienie ma zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, a nie przysługuje, jeśli protezy dostarcza spółka cywilna.

Autopromocja

Spółka „A” od 1991 r. prowadzi działalność w zakresie protetyki stomatologicznej, opodatkowaną początkowo w formie karty podatkowej, następnie na zasadach ogólnych. W 1998 r. spółka zarejestrowała się jako podatnik VAT (stawka 0%). Od 2003 r. do końca 2007 r. działalność podlegała 7% stawce. Od 2008 r., zdaniem spółki, działalność powinna być zwolniona z VAT.

Spółka zapytała, czy w związku ze zmianą przepisów VAT, prowadząc wyłącznie działalność zwolnioną z VAT, powinna zwrócić VAT od niezamortyzowanych jeszcze środków trwałych i VAT od materiałów i towarów, wchodzących w skład remanentu na koniec 2007 r. i początek 2008 r., rozliczony współczynnikiem procentowym.

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że zmiana art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT nie dotyczy spółki i odpowiedź na postawione przez nią pytania jest negatywna, gdyż spółka powinna rozliczać VAT od amortyzacji środków trwałych i zapasów magazynowych na dotychczasowych zasadach. Dyrektor stwierdził, że regulacja ta znajduje zastosowanie wyłącznie do usług świadczonych przez osoby fizyczne, które są dentystami lub technikami dentystycznymi i mają uprawnienia do wykonywania zawodu.

W zażaleniu spółka podniosła, że ustawa nie statuuje wymogu, by technik dentystyczny dla uzyskania zwolnienia musiał być tylko osobą fizyczną, a organ nie wskazał podstawy prawnej, z której by wynikało, że spółki nie obejmuje nowa treść art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że dla stwierdzenia, czy spoczywa na niej obowiązek dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego, zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy o VAT, konieczne było ustalenie, czy świadczone przez wnioskodawcę usługi protetyczne korzystałyby ze zwolnienia. Tylko w takim przypadku na spółce spoczywałby obowiązek dokonania wskazanej w tym przepisie korekty. Gdyby usługi protetyczne korzystały ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, nastąpiłaby zmiana prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego od tego towaru lub usługi.

Spółka złożyła skargę do WSA w Gliwicach, argumentując, że skoro norma prawna nie stanowi wymogu co do formy, w ramach której technik dentystyczny świadczy usługi, to należy przyjąć, iż przedmiotowe zwolnienie dotyczy każdego technika dentystycznego i wszystkich świadczonych przez niego usług przy wykonywaniu zawodu. WSA w Gliwicach uznał skargę za uzasadnioną.

Przyznał rację spółce, że przedmiotowy przepis nie uzależnia przyznania zwolnienia od formy prowadzonej działalności gospodarczej. Z przepisu tego nie wynika także, że usługi te korzystają ze zwolnienia tylko wtedy, gdy będą świadczone przez technika dentystycznego prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Ustawodawca w omawianym przepisie nie wskazał jakiejkolwiek formy prowadzenia działalności gospodarczej, zatem nie stanowi ona kryterium różnicującego stawkę podatkową. Sąd podkreślił, że gdyby ustawodawca chciał wyłączyć spółkę cywilną z przedmiotowego przepisu, uczyniłby to wyraźnie.

Znaczenie dla sprawy mają przepisy Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, a w szczególności art. 132 ust. 1 lit. e), który stanowi, że zwolnienie od VAT dotyczy usług „świadczonych przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostarczania protez dentystycznych przez dentystów oraz techników dentystycznych”.

Wskazano ponadto na wyrok ETS, w którym sąd stwierdził jasno i precyzyjnie, że „art. 13 część A ust. 1 lit. e) ab initio szóstej dyrektywy sam zwalnia świadczenie usług przez techników dentystycznych przy wykonywaniu ich zawodu, przy czym zwolnienie to stosuje się w ten sposób do wszelkiej działalności, którą zajmują się konkretnie specjaliści w tym zawodzie”.

Sąd wskazał też na zakaz wprowadzania rozwiązań różnicujących konkurencyjnie przedsiębiorców, podkreślony w orzeczeniach ETS (sprawa C-3/97 i C-158/98) i w wyroku WSA w Krakowie z 4 lutego 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1404/08. W orzeczeniach wskazano, że przedmiotowa regulacja sama w sobie nie limituje w żaden sposób formy prowadzenia działalności.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z 13 lutego 2009 r. (sygn. akt III SA/Gl 1382/08).

Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA