reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jeszcze można kupić papierosy za 5 zł

Jeszcze można kupić papierosy za 5 zł

Sprzedawcy, którzy mają zapasy papierosów ze starą akcyzą, wyprzedają je nawet za 5 zł. Od środy dostępne będą papierosy tylko z nową, wyższą akcyzą.

Trwa wyprzedaż papierosów ze starymi banderolami. W niektórych sklepach za paczkę papierosów można zapłacić 5 zł, gdy dotychczas było to 9 zł. Od środy będą obowiązywały nowe banderole. Na każdą paczkę ze starym znakiem akcyzy przedsiębiorcy będą musieli dokleić banderole legalizacyjne o wartości 1,3 zł.

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna wyjaśnia, że od 1 stycznia 2009 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe wzory banderol na wyroby tytoniowe. Dotychczasowe zachowują ważność przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru.

- Oznacza to, że okres ważności dotychczasowych banderol na wyroby tytoniowe upływa 30 czerwca 2009 r. Po tej dacie, sprzedaż wyrobów tytoniowych z naniesionymi starymi banderolami jest możliwa po naniesieniu na opakowanie banderoli legalizacyjnej - stwierdza Marcin Zimny.

Dodaje, że posiadaczom opakowań papierosów z banderolami, które tracą ważność 30 czerwca może zależeć na ich sprzedaży nawet poniżej maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu, aby pozbyć się kłopotu związanego z nanoszeniem banderol legalizacyjnych. Posiadacze takich wyrobów są też zobowiązani: sporządzić ich spis i przedstawić go do potwierdzenia naczelnikowi urzędu celnego, złożyć wniosek o banderole legalizacyjne, a z czynności oznaczania sporządzić protokół.

"Może się jednak okazać, że papierosy, których cena zostanie podwyższona, nie znajdą nabywców"

Wyprzedaż papierosów może też być opłacalna finansowo.

- Banderola legalizacyjna kosztuje 1,30 zł. Gdyby sprzedawca podniósł cenę powyżej maksymalnej detalicznej ceny wydrukowanej na opakowaniu papierosów o wartość banderoli legalizacyjnej, byłby zobowiązany od tej różnicy zapłacić podatek akcyzowy - tłumaczy Marcin Zimny.

Wskazuje też, że 10 lipca wejdzie w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którą sprzedaż papierosów powyżej maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu, gdy na to opakowanie jest naniesiona banderola legalizacyjna, nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w akcyzie.

- Może się jednak okazać, że papierosy, których cena zostanie podwyższona, nie znajdą nabywców - podsumowuje nasz rozmówca.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama