| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jeszcze można kupić papierosy za 5 zł

Jeszcze można kupić papierosy za 5 zł

Sprzedawcy, którzy mają zapasy papierosów ze starą akcyzą, wyprzedają je nawet za 5 zł. Od środy dostępne będą papierosy tylko z nową, wyższą akcyzą.

Trwa wyprzedaż papierosów ze starymi banderolami. W niektórych sklepach za paczkę papierosów można zapłacić 5 zł, gdy dotychczas było to 9 zł. Od środy będą obowiązywały nowe banderole. Na każdą paczkę ze starym znakiem akcyzy przedsiębiorcy będą musieli dokleić banderole legalizacyjne o wartości 1,3 zł.

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna wyjaśnia, że od 1 stycznia 2009 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło nowe wzory banderol na wyroby tytoniowe. Dotychczasowe zachowują ważność przez okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, licząc od dnia wprowadzenia nowego wzoru.

- Oznacza to, że okres ważności dotychczasowych banderol na wyroby tytoniowe upływa 30 czerwca 2009 r. Po tej dacie, sprzedaż wyrobów tytoniowych z naniesionymi starymi banderolami jest możliwa po naniesieniu na opakowanie banderoli legalizacyjnej - stwierdza Marcin Zimny.

Dodaje, że posiadaczom opakowań papierosów z banderolami, które tracą ważność 30 czerwca może zależeć na ich sprzedaży nawet poniżej maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu, aby pozbyć się kłopotu związanego z nanoszeniem banderol legalizacyjnych. Posiadacze takich wyrobów są też zobowiązani: sporządzić ich spis i przedstawić go do potwierdzenia naczelnikowi urzędu celnego, złożyć wniosek o banderole legalizacyjne, a z czynności oznaczania sporządzić protokół.

"Może się jednak okazać, że papierosy, których cena zostanie podwyższona, nie znajdą nabywców"

Wyprzedaż papierosów może też być opłacalna finansowo.

- Banderola legalizacyjna kosztuje 1,30 zł. Gdyby sprzedawca podniósł cenę powyżej maksymalnej detalicznej ceny wydrukowanej na opakowaniu papierosów o wartość banderoli legalizacyjnej, byłby zobowiązany od tej różnicy zapłacić podatek akcyzowy - tłumaczy Marcin Zimny.

Wskazuje też, że 10 lipca wejdzie w życie zmiana ustawy o podatku akcyzowym, zgodnie z którą sprzedaż papierosów powyżej maksymalnej ceny detalicznej wydrukowanej na opakowaniu, gdy na to opakowanie jest naniesiona banderola legalizacyjna, nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w akcyzie.

- Może się jednak okazać, że papierosy, których cena zostanie podwyższona, nie znajdą nabywców - podsumowuje nasz rozmówca.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Kędzia

Przemysław Kędzia, prezes Business Media Software Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK