| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolejne zmiany w podatku akcyzowym już obowiązują

Kolejne zmiany w podatku akcyzowym już obowiązują

Zaczynają obowiązywać zmienione przepisy w podatku akcyzowym dotyczące m.in. zasady wprowadzania do obrotu papierosów ze starymi znakami akcyzy, ułatwień dla importerów gazu płynnego czy też możliwości obniżenia podstawy opodatkowania ambulansów.

Dnia 10 lipca wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym uchwalona przez Sejm 21 maja 2009 r. (Dz.U. nr 98, poz. 819).

Niniejsza nowelizacja wprowadza zmiany i niejako naprawia błędy w nowej ustawie o podatku akcyzowym, obowiązującej od 1 marca 2009 r. (ustawa z 6 grudnia 2008 r.), której zasadniczym celem jest poprawa harmonizacji polskich regulacji z zakresu podatku akcyzowego z przepisami wspólnotowymi.

Obecna nowelizacja ustawy zakłada m.in.:

- zwolnienie od akcyzy sprzedaży lub oferowania na sprzedaż po dniu 30 czerwca 2009 r. wyrobów tytoniowych oznaczonych dotychczasowymi znakami akcyzy oraz jednocześnie nowymi legalizacyjnymi znakami akcyzy na zasadach przedstawionych w niniejszej ustawie,

- reguluje zasady dotyczące stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy do importowanego gazu płynnego,

- rozszerza upoważnienie dla ministra do spraw finansów publicznych do określenia, w drodze rozporządzenia, wzoru wniosku o wyrażenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego i wniosku o przedłużenie zgody na złożenie zabezpieczenia ryczałtowego, co ma usprawnić udzielanie przez naczelnika urzędu celnego zgody na jego stosowanie i jej przedłużanie,

- umożliwia obniżenie podstawy opodatkowania ambulansów o wartość specjalistycznego sprzętu medycznego.

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »