REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wniosek o zaległy zasiłek tylko do poniedziałku

REKLAMA

Osoby, które nie dostają zasiłku rodzinnego, mimo że dochody w ich rodzinie spadły, mogą jeszcze do poniedziałku 10 sierpnia złożyć wniosek o wznowienie postępowania i wypłatę zaległego świadczenia. Prawo do tego daje im obowiązujący od 8 lipca wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Na razie zainteresowanie sprawą jest znikome.

Zasiłki rodzinne wypłacają Ośrodki Pomocy Społecznej. Ustalając wysokość dochodów uprawniających do zasiłku, nie brały one pod uwagę utraty części dochodów w trakcie roku. Jeżeli zatem czyjeś dochody były zbyt wysokie, ale potem spadły, to i tak osoba ta nie miała prawa do zasiłku. Wynikało to z przepisów rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z 2 czerwca 2005 r., zakwestionowanych przez TK.

Autopromocja

Wskutek wyroku Trybunału, osoby, które mimo spadku dochodów nie otrzymywały zasiłku rodzinnego, mogą do 8 sierpnia składać w ośrodkach pomocy społecznej wnioski o wznowienie postępowania w tej sprawie. Mają do tego prawo na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego, który stanowi, że jeżeli TK orzeknie niezgodność przepisu m.in. z konstytucją, to w ciągu miesiąca od jego wyroku można żądać wznowienia postępowania, na podstawie którego została wydana decyzja.

"Ponieważ 8 sierpnia przypada w sobotę, to zgodnie z przepisami administracyjnymi, wnioski będzie można składać jeszcze w poniedziałek 10 sierpnia" - powiedziała w piątek PAP rzeczniczka prasowa ministerstwa pracy Bożena Diaby. Poinformowała, że "resort nie ma na razie danych o liczbie złożonych wniosków o przyznanie zaległych zasiłków. Będą one najwcześniej na początku września".

Po złożeniu wniosku o wznowienie postępowania, ośrodki pomocy społecznej będą miały 30 dni na wydanie decyzji. Jak wyjaśniła PAP Władysława Siudek z ośrodka pomocy społecznej w Legionowie, "zaległe pieniądze powinny być wypłacone za ostatni okres zasiłkowy, który zaczął się 1 września 2008 r., a skończy 31 października 2009 r.".

Siudek poinformowała PAP, że do ośrodka pomocy społecznej w Legionowie "dotychczas nie złożono ani jednego wniosku o wznowienie postępowania i przyznanie zaległego zasiłku. Gdyby ktoś zrobił to w ostatniej chwili, to jego wniosek na pewno zostanie rozpoznany, a pieniądze wypłacone do końca października".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach Bogumiła Podgórska poinformowała, że dotychczas wpłynął jeden wniosek o wypłatę zaległego zasiłku. "Informowaliśmy o tym na stronie internetowej ośrodka, ale przepisy o zasiłkach są trudne, więc być może część osób, które mogły wystąpić o wznowienie postępowania, nie zdawała sobie nawet z tego sprawy" - powiedziała.

Żaden wniosek o wypłatę zaległego zasiłku nie wpłynął również do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdańsku. Jego rzeczniczka prasowa Sylwia Resel zapewniła PAP, że "ośrodek informował o takiej możliwości na swojej stronie internetowej; udzielano też informacji na miejscu, w ośrodku. Jest jednak prawdopodobne, że wiele osób nie zainteresowało się tym, gdyż nie wiedziały, że to ich dotyczy" - dodała.

Wysokość zasiłku rodzinnego na dziecko do piątego roku życia wynosi 48 zł miesięcznie, na dziecko od pięciu do 18 lat - 64 zł miesięcznie. Na dziecko od 18 do 24 lat zasiłek wynosi 68 zł miesięcznie, ale przysługuje tylko wtedy, gdy dziecko uczy się w szkole pomaturalnej lub jest niepełnosprawne. Do tego dochodzą dodatki, np. z tytułu samotnego wychowywania dziecka, dla rodzin wielodzietnych, na rehabilitację dzieci niepełnosprawnych. Prawo do zasiłku przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 504 zł albo 583 zł, jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA