reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie zwrotu VAT

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w sprawie zwrotu VAT

Komisja Europejska wszczęła pod koniec października 2009 roku postępowanie w sprawie obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT podatnikom, którzy nie mają siedziby w Polsce. Komisja uznała, że praktyka administracyjna związana z tymi przepisami jest sprzeczna z postanowieniami VIII Dyrektywy VAT.

Zgodnie z postanowieniami VIII Dyrektywy VAT podatnik, który został obciążony VAT w innym państwie członkowskim niż to, w którym ma siedzibę, ma prawo do zwrotu zapłaconego podatku. Podatnik ma prawo wystąpić o zwrot podatku VAT do organów podatkowych państwa członkowskiego, w którym zapłacił podatek. Zwrot ten powinien nastąpić w ciągu 6 miesięcy od daty jego złożenia.

Komisja Europejska, po przeanalizowaniu licznych skarg, uznała, że procedura zwrotu VAT podatnikom niemającym siedziby w Polsce w wielu przypadkach trwa dłużej niż 6 miesięcy. Zgodnie z przyjętym orzecznictwem niedotrzymanie przez państwo członkowskie sześciomiesięcznego terminu zwrotu VAT podatnikom niemającym w nim siedziby oznacza naruszenie zobowiązań przewidzianych w VIII dyrektywie VAT, bez względu na to, czy źródłem tego naruszenia są nieprawidłowości w ustawodawstwie krajowym, czy też stosowane przez to państwo procedury administracyjne.

Dlatego Komisja Europejska wezwała władze Polski do zmiany praktyki administracyjnej w tym zakresie.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama