| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozporządzenie w sprawie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną

Rozporządzenie w sprawie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną

Dnia 17 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Dz. U. Nr 183, poz. 1426 określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc na rekrutację pracowników znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji oraz na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych, których definicja dostosowana jest do pojęć zawartych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008.

Pomoc może być udzielona małym, średnim i dużym przedsiębiorcom w drodze decyzji podejmowanych przez organy podatkowe w postaci odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego.

Pewne sfery działalności przedsiębiorstw zostały jednak wyłączone spod stosowania przepisów rozporządzenia. Z pomocy nie skorzystają podmioty prowadzące działalność w sektorze węglowym, produkcji podstawowych produktów rolnych objętych rozporządzeniem Komisji WE nr 1857/2006, czy przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w określonych sytuacjach.

Rozporządzenie określa warunki udzielania pomocy na zatrudnienie pracowników objętych tą regulacją, a także wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą. Wskazuje również przypadki, w których udzielanie pomocy publicznej stanowić będzie pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji.

Takimi wydatkami, w przypadku pomocy na zatrudnienie pracowników znajdujących się  w szczególnie niekorzystnej sytuacji, są koszty płacy nowo zatrudnionych pracowników ponoszone przez przedsiębiorcę w okresie 12 miesięcy od dnia zatrudnienia, a w przypadku pracowników będących w bardzo niekorzystnej sytuacji - koszty płacy za okres nie dłuższy niż 24 miesiące od dnia zatrudnienia.

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą w przypadku pracownika niepełnosprawnego są ponoszone przez przedsiębiorcę koszty płacy za cały okres zatrudnienia tego pracownika.

Warunkiem do skorzystania z pomocy jest złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie pomocy jeszcze przed zatrudnieniem pracownika znajdującego się w szczególnie trudnej sytuacji bądź pracownika niepełnosprawnego.

Rozporządzenie stworzyło możliwość udzielania przez państwo pomocy przedsiębiorcom, która dotychczas była uważana za niezgodną z prawem rynku wspólnotowego. Co warto podkreślić, należy spodziewać się, że będzie ono sprzyjać zatrudnianiu osób, które dotychczas były dyskryminowane przez pracodawców z uwagi na występowanie dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnianiem.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Connected Life Magazine

Connected Life Magazine jest pierwszym w Polsce pismem skupiającym uwagę na zagadnieniach z zakresu rosnącego rynku Internetu Rzeczy i szeroko rozumianych usługach connected.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »