reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozporządzenie w sprawie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną

Rozporządzenie w sprawie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną

Dnia 17 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 października 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na zatrudnienie pracowników znajdujących się w szczególnie niekorzystnej sytuacji i na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych.

Rozporządzenie Dz. U. Nr 183, poz. 1426 określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc na rekrutację pracowników znajdujących się w bardzo niekorzystnej sytuacji oraz na zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych, których definicja dostosowana jest do pojęć zawartych w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 800/2008.

Pomoc może być udzielona małym, średnim i dużym przedsiębiorcom w drodze decyzji podejmowanych przez organy podatkowe w postaci odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego.

Pewne sfery działalności przedsiębiorstw zostały jednak wyłączone spod stosowania przepisów rozporządzenia. Z pomocy nie skorzystają podmioty prowadzące działalność w sektorze węglowym, produkcji podstawowych produktów rolnych objętych rozporządzeniem Komisji WE nr 1857/2006, czy przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych w określonych sytuacjach.

Rozporządzenie określa warunki udzielania pomocy na zatrudnienie pracowników objętych tą regulacją, a także wydatki kwalifikujące się do objęcia pomocą. Wskazuje również przypadki, w których udzielanie pomocy publicznej stanowić będzie pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji.

Takimi wydatkami, w przypadku pomocy na zatrudnienie pracowników znajdujących się  w szczególnie niekorzystnej sytuacji, są koszty płacy nowo zatrudnionych pracowników ponoszone przez przedsiębiorcę w okresie 12 miesięcy od dnia zatrudnienia, a w przypadku pracowników będących w bardzo niekorzystnej sytuacji - koszty płacy za okres nie dłuższy niż 24 miesiące od dnia zatrudnienia.

Wydatkami kwalifikującymi się do objęcia pomocą w przypadku pracownika niepełnosprawnego są ponoszone przez przedsiębiorcę koszty płacy za cały okres zatrudnienia tego pracownika.

Warunkiem do skorzystania z pomocy jest złożenie przez przedsiębiorcę wniosku o udzielenie pomocy jeszcze przed zatrudnieniem pracownika znajdującego się w szczególnie trudnej sytuacji bądź pracownika niepełnosprawnego.

Rozporządzenie stworzyło możliwość udzielania przez państwo pomocy przedsiębiorcom, która dotychczas była uważana za niezgodną z prawem rynku wspólnotowego. Co warto podkreślić, należy spodziewać się, że będzie ono sprzyjać zatrudnianiu osób, które dotychczas były dyskryminowane przez pracodawców z uwagi na występowanie dodatkowych kosztów związanych z ich zatrudnianiem.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama