reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykaz organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1% podatku

Wykaz organizacji pożytku publicznego, na które można przekazać 1% podatku

Aktualny wykaz organizacji pożytku publicznego (OPP), na które można przekazać 1% podatku w rozliczeniu PIT za rok 2009.

Na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej www.mpips.gov.pl został opublikowany wykaz organizacji, które na dzień 30 grudnia 2009 r. posiadają status organizacji pożytku publicznego. Na liście znajdują się 7223 organizacje.

Zobacz: Wykaz organizacji pożytku publicznego (format pdf)

Wykaz organizacji zawiera następujące dane:

- nazwę organizacji pożytku publicznego,

- siedzibę organizacji,

- numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego,

- numer rachunku bankowego właściwego do przekazania 1% podatku.

Warto wiedzieć, że obecny wykaz OPP po raz pierwszy ukazał się w nowej formie, czyli w formie elektronicznej. Dotychczas wykaz ukazywał się w formie obwieszczenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”. Jednak za sprawą dodanego w 2009 r. do ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie art. 27a, wykaz organizacji pożytku publicznego, począwszy od 2009 r. prowadzony jest w formie elektronicznej i ogłaszany w Biuletynie Informacji Publicznej.

Forma elektroniczna wykazu OPP umożliwia jego bieżącą aktualizację, dzięki czemu znacznie szybciej będzie następować weryfikacja danych organizacji uprawnionych do otrzymania kwot przekazywanych przez podatników z tytułu 1% podatku. W związku z tym w wykazie zamieszczane będą nie tylko organizacje, które status organizacji pożytku publicznego posiadają na dzień 30 listopada roku podatkowego (tak jak to miało miejsce do tej pory), lecz również te, które taki status zyskały po tej dacie - ale w terminie umożliwiającym podatnikom uwzględnienie ich w składanych zeznaniach rocznych (bądź korektach tych zeznań). Dane do elektronicznego wykazu (z wyjątkiem numeru rachunku bankowego) dostarczane są na bieżąco przez Ministra Sprawiedliwości.

Wykaz ten jest niezbędny dla osób decydujących się na odliczenie 1% swojego podatku w rozliczeniu rocznym PIT za rok 2009. W celu przekazania 1% podatku należy w deklaracji PIT wpisać nazwę organizacji, jej numer KRS oraz kwotę do zapłaty. Pozostałe formalności, czyli przekazanie odliczonej kwoty na konto organizacji, spoczywa na urzędzie skarbowym. Kwota przekazywanego podatku jest pomniejszana o koszty przelewu bankowego. Wysokość 1% podatku do odliczenia na OPP można wskazać zarówno w zeznaniu rocznym, jak również w jego korekcie (dokonywanej nie później niż dwa miesiące po upływie terminu do złożenia zeznania).

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Adam Kuchta

Redaktor portalu Infor.pl

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama