reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd musi przekazać 1 proc. podatku organizacji z listy MPiPS

Urząd musi przekazać 1 proc. podatku organizacji z listy MPiPS

Nie można odmówić przekazania 1 proc. podatku za 2009 r. organizacjom pożytku publicznego, które nie figurują w bazie urzędu skarbowego bez sprawdzenia, czy nie ma ich w wykazie resortu pracy – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Z uwagi na docierające do Ministerstwa Finansów sygnały o zdarzających się problemach z przekazywaniem 1 proc. podatku za 2009 r. na wybrane organizacje pożytku publicznego (OPP), resort wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi z 26 stycznia 2010 r. dla dyrektorów izb skarbowych, pracownicy urzędów skarbowych nie mogą odmówić przekazania 1 proc. podatku organizacjom niefigurującym w tzw. „słowniku OPP” systemu komputerowego Poltax bez wcześniejszego sprawdzenia „Wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do uzyskania środków z 1 proc. podatku wg stanu na dzień 3.02.2010 r.”

Wykaz ten, prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest wiążącym źródłem informacji o OPP, nadrzędnym także w stosunku do systemu Poltax.

Z informacji podanej przez MF wynika, że 10 lutego br. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, nadzorujący pracę administracji skarbowej, spotka się z dyrektorami izb skarbowych i przypomni im o obowiązujących procedurach dotyczących przekazywania 1 proc. podatku.

Ponadto każdy podatnik, który spotka się z odmową przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego znajdującą się w wykazie MPiPS, będzie mógł tam zgłosić problem pod specjalnym adresem jedenprocent@mf.gov.pl., po czym problem ma zostać wyjaśniony przez MF.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama