| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urząd musi przekazać 1 proc. podatku organizacji z listy MPiPS

Urząd musi przekazać 1 proc. podatku organizacji z listy MPiPS

Nie można odmówić przekazania 1 proc. podatku za 2009 r. organizacjom pożytku publicznego, które nie figurują w bazie urzędu skarbowego bez sprawdzenia, czy nie ma ich w wykazie resortu pracy – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Z uwagi na docierające do Ministerstwa Finansów sygnały o zdarzających się problemach z przekazywaniem 1 proc. podatku za 2009 r. na wybrane organizacje pożytku publicznego (OPP), resort wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz wytycznymi z 26 stycznia 2010 r. dla dyrektorów izb skarbowych, pracownicy urzędów skarbowych nie mogą odmówić przekazania 1 proc. podatku organizacjom niefigurującym w tzw. „słowniku OPP” systemu komputerowego Poltax bez wcześniejszego sprawdzenia „Wykazu organizacji pożytku publicznego uprawnionych do uzyskania środków z 1 proc. podatku wg stanu na dzień 3.02.2010 r.”

Wykaz ten, prowadzony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest wiążącym źródłem informacji o OPP, nadrzędnym także w stosunku do systemu Poltax.

Z informacji podanej przez MF wynika, że 10 lutego br. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, nadzorujący pracę administracji skarbowej, spotka się z dyrektorami izb skarbowych i przypomni im o obowiązujących procedurach dotyczących przekazywania 1 proc. podatku.

Ponadto każdy podatnik, który spotka się z odmową przekazania 1 proc. podatku na organizację pożytku publicznego znajdującą się w wykazie MPiPS, będzie mógł tam zgłosić problem pod specjalnym adresem jedenprocent@mf.gov.pl., po czym problem ma zostać wyjaśniony przez MF.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »