reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wspólne rozliczenie małżonków - wystarczy jeden podpis

Wspólne rozliczenie małżonków - wystarczy jeden podpis

Już w zeznaniach podatkowych za 2010 r. do wspólnego rozliczenia małżonków wystarczy jeden podpis. Dzięki czemu łatwiej będzie można wysłać wspólny PIT przez Internet.

1 stycznia 2011 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o PIT, która wprowadza ułatwienia dla osób składających wspólne zeznanie PIT.

Ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Zgodnie z nowymi przepisami w przypadku wspólnego opodatkowania małżonków będzie możliwe złożenie wniosku zawartego w zeznaniu podatkowym tylko przez jedno z nich. Podpis jednego małżonka będzie traktowany na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie.

Oznacza to, że wymóg składania dwóch podpisów na małżeńskim PIT został zniesiony. Zmiana obowiązuje już od rozliczeń podatkowych za 2010 r.

Takie rozwiązanie znacznie ułatwia możliwość wspólnego rozliczenia PIT przez Internet. Dotychczas bowiem, w przypadku zeznań podatkowych składanych tą drogą, podatnicy musieli dostarczać wcześniej do urzędu skarbowego specjalne upoważnienie na papierowym druku UPL-1. W praktyce oznaczało to, że małżonkowie nadal składali zeznanie w sposób tradycyjny. Zmiana ustawy znosi obowiązek składania upoważnienia UPL-1.

reklama

Czytaj także

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama