REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Burza w sejmowej komisji wokół projektu zmian w VAT

REKLAMA

Kontrowersje wśród posłów budzi rządowy projekt zmian w VAT - szczególnie propozycja o pakietach medycznych dla pracowników oraz usługach zlecanych przez szpitale. W efekcie po kilku godzinach prac projekt przekazano do podkomisji.

19 stycznia sejmowa komisja finansów publicznych pracowała nad rządowym projektem zmian w VAT, który przewiduje m.in. podwyższenie od 1 lutego 2011 r. VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Podatek wzrósłby z 8 proc. do 23 proc. Według Ministerstwa Finansów podwyżka wiąże się z wykonaniem wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w październiku 2010 r. uznał, że nasze przepisy są niezgodne z prawem unijnym.

Autopromocja

Posłowie nie zdążyli zająć się tą sprawą. Kontrowersje wzbudziły bowiem zaproponowane w rządowym projekcie zmiany dotyczące nieodpłatnego świadczenia usług. Niektórzy eksperci podatkowi ostrzegają, że wejście w życie nowelizacji w obecnym kształcie mogłoby spowodować konieczność opodatkowania pakietów medycznych fundowanych przez firmy pracownikom.

Ministerstwo Finansów deklaruje, że zwolnienie z VAT zostanie utrzymane, a intencją zmian nie było opodatkowanie tych pakietów. "Minister finansów ma delegację ustawową do wprowadzania w rozporządzeniu zwolnień z VAT i z takiej możliwości może skorzystać, jeżeli byłaby taka potrzeba. Można też wydać interpretację podatkową w tej sprawie" - wyjaśnił wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Niemniej posłowie proponowali uregulowanie spornej kwestii wprost w ustawie. Poprawka zgłoszona przez posła Mirosława Dudzińskiego (PJN) została odrzucona - resort finansów przekonywał bowiem, że jest niezgodna z unijną dyrektywą o VAT (ma zostać poddana pod głosowanie w postaci tzw. wniosku mniejszości). Z kolei poprawka Andrzeja Orzechowskiego (PO) - według biura legislacyjnego - była niezgodna z Konstytucją i została wycofana przez wnioskodawcę.

Przy okazji opodatkowania usług medycznych pojawiła się dyskusja m.in. na temat VAT od usług kupowanych przez szpitale, np. cateringu czy sprzątania sal. Poseł Stanisław Stec (SLD) pytał, czy szpitale, które mają zakontraktowane takie usługi od firm zewnętrznych, od 1 stycznia 2011 r. muszą płacić 23 proc. VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wiceminister Grabowski przyznał, że usługi outsourcingowe są opodatkowane, jeżeli nie są ściśle związane z usługami medycznymi.

Obecna na posiedzeniu przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej Urszula Michalska powiedziała, że placówki służby zdrowia przez lata były namawiane, by wszelkie usługi niemedyczne wyprowadzać na zewnątrz. "Od 1 stycznia znaleźliśmy się w sytuacji, gdzie zakład opieki zdrowotnej musi sam pokryć wzrost stawki z zerowej na 23 proc., bez wzrostu kontraktu z NFZ" - mówiła. Dodała, że szpitale nie mogą VAT odliczyć, ponieważ nie są tzw. watowcami.

Oprócz rozstrzygnięcia kwestii związanych z VAT w ochronie zdrowia, podkomisja będzie musiała rozstrzygnąć, w jakim terminie zmiany mają wejść w życie. Chodzi przede wszystkim o przepisy dotyczące wyższego VAT na ubranka niemowlęce i buty dla dzieci. Rząd zaproponował, by zaczęły one obowiązywać od 1 lutego 2011 r. Poseł Krystyna Skowrońska (PO) wskazała, by ustawa weszła w życie 1 marca 2011 r., a przepisy dotyczące ubranek - 1 lipca 2011 r. Poseł Marek Wikiński (SLD) zaproponował odpowiednio: 1 lipca 2011 r. i 1 stycznia 2012 r., zaś Bożena Kotkowska (SLD): 1 lipca 2011 r. i 1 października 2011 r.

Podkomisja zajmie się także poprawkami Andrzeja Orzechowskiego. Jedna z nich zakłada zastosowanie obniżonej 8 proc. stawki VAT na pieczywo świeże, którego termin przydatności do spożycia przekracza 14 dni. Obecnie jest ono opodatkowane 23 proc. stawką. Inna przewiduje opodatkowanie podstawową stawką np. wielbłądów i zwierząt wielbłądowatych, gadów hodowlanych (w tym węży i żółwi) oraz ptaków hodowlanych, np. papug lub pawi. Przed 1 stycznia ich sprzedaż podlegała podstawowej stawce VAT, ale w wyniku błędu w nowelizacji - weszła w życie 1 stycznia 2011 r. - trafiły one do załącznika, który przewiduje stawkę obniżoną. Z takiej stawki korzystali i korzystają ci, którzy sprzedają zwierzęta jadalne, np. świnie, króliki, drób itp.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA