reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorczyni na urlopie wychowawczym musi opłacać składki

Przedsiębiorczyni na urlopie wychowawczym musi opłacać składki

Osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym i jednocześnie prowadzi działalność gospodarczą, musi odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

TK rozpatrywał skargę konstytucyjną Magdaleny P., która w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego i przebywania na urlopie wychowawczym pozostawała w stosunku pracy i jednocześnie prowadziła działalność gospodarczą. Skarżąca uważała za niedopuszczalne zróżnicowanie obowiązku opłacania składek przez osoby fizyczne przebywające na urlopie wychowawczym z dwóch tytułów - łączenia działalności gospodarczej z pracą na podstawie umowy o pracę oraz aktywności zawodowej realizowanej wyłącznie w ramach stosunku pracy.

Trybunał orzekł, że skarżony przepis ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który w odniesieniu do przebywających na urlopie wychowawczym osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i pozostających zarazem w stosunku pracy przewidywał pierwszeństwo obowiązku ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jest zgodny z konstytucją.

W części dotyczącej zarzutów dotyczących okresu pobierania zasiłku macierzyńskiego postępowanie Trybunał umorzył postępowanie, ponieważ wskutek wejścia w życie nowelizacji z 2009 r. skarga straciła aktualność i - jak uznał TK - kwestionowane unormowanie nie oddziałuje już niekorzystnie na prawa konstytucyjne skarżącej.

Wyrok TK jest ostateczny.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama