REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sąd zdecydował co dalej z opłatą paliwową

REKLAMA

Opłacie paliwowej, finansującej m.in. budowę dróg, podlegają paliwa do silników spalinowych, bez względu na faktyczne ich wykorzystanie - taką uchwałę podjął NSA 7 lipca 2011 r. Tak więc opłacie podlegają zarówno paliwa do aut, jak i do statków czy np. kosiarek.

 

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem NSA w celu skutecznego egzekwowania opłaty paliwowej objęto nią paliwa służące napędzaniu silników spalinowych, które mogą lub mogłyby nadawać się do silników pojazdów drogowych. Faktyczne wykorzystanie takiego paliwa nie ma jednak znaczenia. Takiego samego zdania są urzędy celne.

Sprawa, rozstrzygnięta w czwartek przez poszerzony skład siedmiu sędziów NSA, dotyczyła skargi spółki J&S Energy, która spiera się z fiskusem o to, czy sprowadzony przez nią z Białorusi olej napędowy podlegał opłacie paliwowej (obecnie opłata ta wynosi ok. 24 gr za litr oleju - PAP).

 

Spółka argumentowała, że importowane paliwo zostanie przeznaczone do "celów trakcyjnych" (przez przewoźnika kolejowego - PAP) oraz do urządzeń, które nie są przeznaczone do poruszania się po drogach. Zdaniem firmy taki olej napędowy nie powinien więc podlegać opłacie paliwowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Zgodnie z ustawą o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym opłacie tej podlega wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych oraz gazu wykorzystywanych do napędu pojazdów. Prawo o ruchu drogowym mówi, że pojazd to środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane. 80 proc. opłaty paliwowej jest przychodem Krajowego Funduszu Drogowego, a pozostałe 20 proc. przychodem Funduszu Kolejowego.

 

Według organów celnych olej napędowy importowany przez J&S Energy "zasadniczo wykorzystywany jest do napędu pojazdów i do takich celów jest też produkowany". W związku z tym powinien podlegać opłacie paliwowej.

Sprawa zawędrowała do NSA. Sąd rozpatrujący ją uznał, że kluczowa dla rozstrzygnięcia sporu jest odpowiedź na pytanie, czy opłacie podlegają paliwa, które "nie były przeznaczone do wykorzystywania do napędu pojazdów". Odpowiedzi udzielił w czwartkowej uchwale poszerzony skład siedmiu sędziów NSA.

 

Sąd uznał, że w stanie prawnym obowiązującym od wejścia w życie nowelizacji z sierpnia 2004 r. ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, do dnia wejścia w życie noweli ustawy o akcyzie z 11 maja 2007 r., opłatą paliwową objęte były paliwa silnikowe, w tym oleje napędowe wymienione w art. 37h ust 3. pkt 3 ustawy o autostradach.

"Według reguł znaczeniowych języka polskiego, paliwa wykorzystywane do napędu pojazdów, to paliwa, które mają taką cechę, że nadają się do wykorzystania do napędu pojazdów (...), ale nie koniecznie faktycznie temu celowi posłużą" - uzasadniał sąd uchwałę.

 

Zdaniem NSA "racjonalny ustawodawca", mając na względzie skuteczność egzekwowania opłaty paliwowej objął nią wszystkie oleje napędowe, które służą napędzaniu silników spalinowych i tym samym mogą lub mogłyby nadawać się do silników pojazdów drogowych.

 

Mimo że uchwała dotyczy przeszłości, obowiązujące obecnie przepisy regulujące opłatę paliwową są niemal identyczne.

 

Pełnomocnicy skarżącej spółki i fiskusa wyjaśnili po ogłoszeniu uchwały, że stanowisko NSA potwierdza opinię fiskusa, iż opłatą paliwową objęte są nie tylko paliwa do pojazdów, ale także np. do statków, motorówek czy nawet kosiarek.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus przesłuchuje, kreuje dowody, pisze protokół … co się może zdarzyć? Oto dlaczego warto mieć przy sobie doradcę podatkowego w czasie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego

Niedawno w prasie i mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja odnośnie skutków niezapewnienia obecności obrońcy przy różnego rodzaju czynności z udziałem podejrzanego w postępowaniu karnym. Waga udziału obrońcy dla zapewnienia praw osoby tylko podejrzanej, a tym bardziej już oskarżonej jest oczywistej nawet dla laików. To z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że obecność zawodowego pełnomocnika może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jaka stawka VAT przy sprzedaży dzieł sztuki, jeśli przy imporcie naliczono stawkę 8 proc.?

Stawka VAT od dzieł sztuki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że z uwagi na to, że w Polsce i import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc., to sprzedaż tych towarów powinna być objęta podstawową stawką podatku.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja napotkała liczne trudności, co spowolniło proces legislacyjny. Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

REKLAMA

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

REKLAMA

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Wakacje składkowe 2025 r.: kiedy informacja, a kiedy decyzja? Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował we wtorkowym komunikacie, że w grudniu przedsiębiorcy złożyli już ponad 46,9 tys. wniosków na styczeń 2025 r.

Faktura korygująca: jak długo można ją wystawić. Kiedy mija 5-letnie przedawnienie?

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA