| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Schyłek ery papieru?

Schyłek ery papieru?

Elektroniczny obieg dokumentów staje się coraz popularniejszym narzędziem na rynku systemów informatycznych. Pomimo istnienia sporej liczby firm oferujących swoje usługi w tym obszarze, eSOD wciąż wzbudza sporo pytań i wątpliwości, szczególnie pośród pracowników, którzy będą na codzień z niego korzystać.


Jednak zanim zaczniemy rozważać czy należy iść za rynkowym trendem i wdrożyć eSOD w firmie warto sobie zadać jedno pytanie, które rozjaśni nam te kwestię: Czym jest elektroniczny system obiegu dokumentów?

eSOD jest systemem informatycznym, pozwalającym rejestrować dokumenty, które do tej pory miały postać „papierową” oraz te, które otrzymujemy drogą elektroniczną (np. eFaktury). Umożliwia nam on również tworzenie w systemie dokumentów elektronicznych, a następnie przekazywanie ich pomiędzy pracownikami w organizacji w ten sposób znacznie skracając czas potrzebny na wyszukanie konkretnego dokumentu.


Dura lex, sed lex


Do 2009 roku prawo wymagało archiwizacji dokumentów w wersji papierowej przez 5 lat. Jednak to wszystko się zmieniło dzięki precedensowemu wyrokowi Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 listopada 2009 roku dotyczącego obowiązku wystawiania i przechowywania faktur.

Dzięki temu orzeczeniu na przedsiębiorcach nie ciąży już obowiązek przechowywania dokumentów w wersji papierowej. Obecnie możemy wysłać do klienta oryginał faktury, a jej elektroniczną wersję przechowywać w systemie gotową do wydruku na wezwanie fiskusa. Dzięki uznaniu obowiązku przechowywania kopii faktur przez NSA jako naruszający zasadę proporcjonalności systemy eSOD stają się jeszcze bardziej opłacalne.

Co ważne systemy tego rodzaju nie są tylko i wyłącznie opłacalne w dużych przedsiębiorstwach. Również mała firma może odnieść korzyści dzięki ograniczeniu kosztów związanych z korespondencją papierową, gdyż głównym powodem dla którego powinno stosować się eSOD nie jest liczba pracowników lecz dokumentacji, którą firma musi zarządzać.

Niestety w przypadku administracji publicznej nie jest już tak prosto. W tym przypadku istnieje wiele przepisów prawnych regulujących funkcjonowanie urzędów oraz sposób dostarczania dokumentów, które uniemożliwiają całkowite oparcie działalności na eSOD.


Czas to pieniądz


Rosnąca w lawinowym tempie ilość generowanej przez przedsiębiorstwa dokumentacji papierowej stwarza wiele problemów. Największym i zarazem najbardziej dotkliwym dla pracowników i właścicieli firm jest czas bezpowrotnie tracony na czynności związane z wyszukaniem konkretnych dokumentów. Szacunki mówią nawet o 12 minutach spędzanych przez pracownika na wyszukanie tylko jednego dokumentu.

Kolejnym dosyć problematycznym zagadnieniem jest wysokie prawdopodobieństwo zagubienia lub zniszczenia dokumentu. Stosując eSOD firmie udaje się wyeliminować powyższe problemy.

Samo wdrożenie systemu zajmuje jednak trochę czasu. Po wybraniu dostawcy sytemu należy przeprowadzić analizy i dokładnie zdiagnozować wszystkie procesy zachodzące w organizacji. Istotnym elementem jest również odpowiedni zespół wdrożeniowy oraz przygotowanie pracowników do zmiany swoich przyzwyczajeń i zachowań związanych z organizacją pracy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »