reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Rejestracja umów leasingu

VAT. Rejestracja umów leasingu

Podatnicy, którzy użytkują samochody na podstawie umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i odliczają podatek naliczony, musieli do 15 czerwca br. zarejestrować w urzędzie skarbowym taką umowę wraz ze wszystkimi aneksami do niej, aby nadal móc odliczać VAT. Jeśli ktoś otrzymał aneks do umowy po 15 czerwca, to mimo zarejestrowania umowy z odliczenia VAT już nie skorzysta.

Takie wyjaśnienie „GP” otrzymała z Izby Skarbowej z Gdańska. Jak wynika z literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw, podatnicy posiadający samochody będące przedmiotem umów leasingu, zawartych przed 1 czerwca 2005 r., w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, mają prawo do rozliczania VAT od rat leasingowych według starych zasad (odliczania całej wartości VAT naliczonego w ratach) przez cały okres trwania umowy leasingowej, jeżeli umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do 15 czerwca 2005 r., a w umowie tej nie zostaną dokonane zmiany po 1 czerwca 2005 r.

Aby taką umowę zarejestrować, trzeba było przyjść do urzędu skarbowego najpóźniej 15 czerwca br. wraz z oryginałem umowy oraz aneksami (zmianami umowy), a także kserokopią tych dokumentów.

Do redakcji „GP” w ostatnim czasie zaczęły napływać pytania, co zrobić w sytuacji, gdy podatnik zarejestrował umowę leasingu do 15 czerwca, ale aneksy otrzymał już po 15 czerwca. Czy w takiej sytuacji utraci prawo do odliczania VAT?

Z wyjaśnień Izby Skarbowej w Gdańsku wynika, że tak. Podatnik traci wówczas prawo do odliczenia. Jak wyjaśniła izba, przepisy ustawy o VAT nie stanowią o tym, że nie można zarejestrować umowy bez aneksu, lecz o tym, że zarejestrowanie umowy jest jednym z warunków zachowania nabytego prawa do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku, gdy do umowy leasingowej sporządzono aneks czy aneksy, podatnik dla spełnienia obowiązku zarejestrowania umowy do 15 czerwca 2005 r. był zobowiązany zarejestrować umowę wraz z wszystkimi aneksami, jeżeli zostały takie sporządzone.

– Podatnik, który nie przedłożył aneksów wraz z umową pierwotną, utracił prawo do stosowania przedstawionych reguł. Zatem także w przypadku, gdy podatnik aneks otrzymał po 15 czerwca, a do 15 czerwca zarejestrował umowę, to też nie ma zastosowania przepis pozwalający na odliczenie VAT. Skutek podatkowy wynikający z tego przepisu wystąpi tylko wówczas, gdy podatnik zarejestrował umowę razem z aneksem do 15 czerwca br. Aneks sporządzony po 15 czerwca, a także sporządzony wprawdzie przed 15 czerwca, ale przedłożony urzędowi skarbowemu po 15 czerwca, nie wywołuje wskazanych skutków podatkowych – wyjaśniła Monika Kopiecka z IS w Gdańsku.

Ewa Matyszewska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama