| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieuczciwi podatnicy pod lupą Komisji Europejskiej

Nieuczciwi podatnicy pod lupą Komisji Europejskiej

Komisja Europejska wypowiada wojnę nieuczciwym podatnikom. Zaproponowe zmiany w przepisach dotyczą automatycznej wymiany informacji bankowych między unijnymi krajami.

Zgodnie z nowymi przepisami, pod lupą byłyby nie tylko oszczędności na kontach, ale także fundusze emerytalne czy dochody z papierów wartościowych. „To kolejna broń w naszym arsenale, która pozwala na skuteczną walkę z oszustwami podatkowymi” - skomentował komisarz odpowiedzialny za podatki Algirdas Szemeta.

Szacuje się, że rocznie Unia Europejska traci około biliona euro przez nieuczciwych podatników.

Nowe propozycje to konsekwencja niedawnego szczytu, na którym europejscy przywódcy zlecili Komisji przygotowanie zmian w przepisach. Bruksela ma nadzieję, że zaczną one obowiązywać od stycznia 2015 roku. Jednak by tak się stało, konieczna będzie jednomyślna zgoda wszystkich krajów, a na złagodzenie tajemnicy bankowej do tej pory nie zgadzały się Austria i Luksemburg.

Urzędy skarbowe w ocenie podatników

Współpraca w zakresie odzyskiwania podatków

Kiedy urząd skarbowy może zakwestionować wartość transakcji

Na majowym szczycie zadeklarowały, że są gotowe zaakceptować nowe pomysły, pod warunkiem, że te same zasady będą obowiązywać Szwajcarię, z którą konkurują na rynku usług bankowych.

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy zapowiedział niedawno rozpoczęcie rozmów o nowym porozumieniu w tej sprawie nie tylko ze Szwajcarią, ale też z innymi krajami - Andorą, San Marino i Liechtensteinem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »