Ustawa o pomocy w dochodzeniu podatków i ceł
REKLAMA
Przepisy zawarte w ustawie mają gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość oraz szybkość działania w przypadku współpracy międzynarodowej przy udzielaniu i korzystaniu ze wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych.
REKLAMA
Przepisy ustawy przewidują w szczególności współpracę z państwami członkowskimi UE, polegającą na wymianie informacji o zobowiązanych do płacenia podatków, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych.
Podatek od transakcji finansowych i dla hipermarketów
Zakres należności, co do których pomoc może się odbywać na podstawie ustawy, obejmie wszystkie podatki i cła każdego rodzaju oraz należności pieniężne z nimi związane.
Zgodnie z ustawą przedmiotem tej pomocy będą należności nie starsze niż pięć lat od dnia upływu terminu płatności.
Minimalna łączna wysokość należności pieniężnych, które będą podstawą wystąpienia z wnioskiem o pomoc, została określona na poziomie 1,5 tys. euro.
Ustawa reguluje także zasady korzystania i udzielania wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych z państwami trzecimi. Zawiera też przepisy umożliwiające wydanie rozporządzeń określających m.in. wzory wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw UE oraz państw trzecich.
Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej
W celu zagwarantowania równej pozycji wierzycieli polskich i zagranicznych, ustawa zmieniła także niektóre przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wprowadzono też zmiany np. w Ordynacji podatkowej, Kodeksie postępowania cywilnego oraz Prawie bankowym.
Pierwsze czytanie projektu odbyło się 11 lipca 2013 r. na posiedzeniu plenarnym. Drugie czytanie miało miejsce pierwszego dnia 48. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac izby drugiej parlamentu.
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA