reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o pomocy w dochodzeniu podatków i ceł

Ustawa o pomocy w dochodzeniu podatków i ceł

Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił ustawę o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności pieniężnych. Ustawa wprowadza przepisy dyrektywy Rady 2010/24/UE dotyczące wzajemnej pomocy przy odzyskiwaniu wierzytelności z podatków, ceł i innych obciążeń.

Przepisy zawarte w ustawie mają gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość oraz szybkość działania w przypadku współpracy międzynarodowej przy udzielaniu i korzystaniu ze wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych.

Przepisy ustawy przewidują w szczególności współpracę z państwami członkowskimi UE, polegającą na wymianie informacji o zobowiązanych do płacenia podatków, powiadamianiu o dokumentach oraz dochodzeniu lub zabezpieczaniu należności pieniężnych.

Podatek od transakcji finansowych i dla hipermarketów

Zakres należności, co do których pomoc może się odbywać na podstawie ustawy, obejmie wszystkie podatki i cła każdego rodzaju oraz należności pieniężne z nimi związane.

Zgodnie z ustawą przedmiotem tej pomocy będą należności nie starsze niż pięć lat od dnia upływu terminu płatności.

Minimalna łączna wysokość należności pieniężnych, które będą podstawą wystąpienia z wnioskiem o pomoc, została określona na poziomie 1,5 tys. euro.

Ustawa reguluje także zasady korzystania i udzielania wzajemnej pomocy w dochodzeniu należności pieniężnych z państwami trzecimi. Zawiera też przepisy umożliwiające wydanie rozporządzeń określających m.in. wzory wniosków o udzielenie pomocy kierowanych do państw UE oraz państw trzecich.

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

W celu zagwarantowania równej pozycji wierzycieli polskich i zagranicznych, ustawa zmieniła także niektóre przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Wprowadzono też zmiany np. w Ordynacji podatkowej, Kodeksie postępowania cywilnego oraz Prawie bankowym.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się 11 lipca 2013 r. na posiedzeniu plenarnym. Drugie czytanie miało miejsce pierwszego dnia 48. posiedzenia Sejmu. Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac izby drugiej parlamentu.

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

reklama

Czytaj także

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama