reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu spółki z o.o.

Ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu spółki z o.o.

Rząd planuje zmiany w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki z o.o. Jakie to zmiany i czy dzięki temu zakładanie i prowadzenie spółki z o.o. będzie łatwiejsze?

Projekt założeń zmian resortu sprawiedliwości w Kodeksie Spółek Handlowych, jak i w niektórych innych ustawach, ma na celu przede wszystkim ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki, a także uprościć samą rejestrację. W skrócie, sprawić by zakładanie spółek nie należało już do tak siermiężnych procesów.

Firmy mają problemy z uzyskaniem należności z faktur


Zakładanie spółki przez internet


Od kilku lat przedsiębiorcy mają możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem Internetu. Wkrótce takie udogodnienie ma również dotyczyć rejestracji spółek osobowych - spółki jawnej i komandytowej (dotychczas rodzaje tych spółek rejestrować można było jedynie w trybie tradycyjnym). Tak jak w przypadku internetowego postępowania rejestracyjnego spółki z o.o., założenie spółki jawnej i komandytowej ma być możliwe w ciągu 24h i przebiegać całkowicie w trybie online.

Nadchodzące zmiany przewidują również zmniejszenie opłat sądowych za wnioski elektroniczne: o pierwszy wpis oraz o zarejestrowanie zmian ustawy.

Dodatkowo, projekt wspomina o możliwości podejmowania uchwał za pomocą Internetu (konieczne będzie jedynie zalogowanie się do systemu i oddanie głosu w wyznaczonym terminie), a także o elektronicznej formie rozwiązania i wprowadzenia zmian umów spółek.


Wypłata z majątku spółki


Wiele modyfikacji ma się również pojawić w obrębie samych spółek z o.o. Zarząd spółki będzie zobligowany do składania oświadczenia przed każdorazową wypłatą z majątku spółki na rzecz wspólników. Dokument ma potwierdzać, że wypłaty te nie doprowadzą do niewypłacalności spółki przez okres jednego roku - ma to nosić nazwę testu wypłacalności. Na zarządzie ma również spocząć obowiązek okresowej oceny wypłacalności spółki.

Limit przychodów dla małego podatnika w 2014 r.

Sprawozdania finansowe coraz trudniej dostępne


Kapitał zakładowy spółki z o.o.


Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jeszcze jedną diametralną zmianę, bowiem wymagany kapitał zakładowy spółek z o.o. ma mieć charakter fakultatywny i zostać zredukowany do poziomu symbolicznej złotówki (warto przypomnieć, że obecnie wniesione składki na poczet kapitału zakładowego muszą łącznie wynosić co najmniej 5 tys. zł). Jednakże w celu ochrony przed niewypłacalnością spółki, Ministerstwo chce nałożyć obowiązek utworzenia kapitału zapasowego opiewającego na kwotę minimum 50 tys. zł.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Autor: Agata Skórzyńska

www.zpp.net.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama