| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 2015 roku urząd skarbowy wypełni zeznanie PIT-37 za podatnika

Od 2015 roku urząd skarbowy wypełni zeznanie PIT-37 za podatnika

Ministerstwo Finansów podjęło pierwsze kroki zmierzające do wdrożenia usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla niektórych podatników podatku dochodowego od osób fizycznych - PFR (pre-filed tax return).

Gdy na początku stycznia Minister Finansów zapowiadał, że zeznanie podatkowe za 2014 r. wypełni za podatnika administracja podatkowa - nie każdy dowierzał w szybką realizację tego przedsięwzięcia. Tymczasem resort finansów podjął właśnie pierwsze działania legislacyjne w tym zakresie.

W uzasadnieniu projektu ustawy z 15 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, Ministerstwo wyjaśnia, iż usługa PFR - „będzie przygotowana przez administrację podatkową w oparciu o dane zawarte w imiennych informacjach o wysokości dochodów uzyskanych przeze osobę fizyczną, sporządzanych przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podmioty niepełniące funkcji płatnika. W głównej mierze będzie adresowana do podatników rozliczających się na formularzu PIT-37, czyli do osób fizycznych uzyskujących w roku podatkowym dochody za pośrednictwem płatników ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, podlegających opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej”.           

Zmiany umożliwiające wdrożenie nowego systemu polegają przede wszystkim na zobowiązaniu podatników i płatników do przekazywania określonych w ustawie formularzy podatkowych za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.

 PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Docelowo usługa wstępnie wypełnionych zeznań ma być udostępniona na koncie użytkownika w portalu podatkowym, który zgodnie z zapowiedzią Ministra zostanie uruchomiony od lipca 2014 r. Portal podatkowy ma być następcą nieudanego systemu POLTAX i będzie zawierał informacje zgromadzone w bazach danych organów podatkowych oraz umożliwi uiszczenie zobowiązań online. O planowanych zmianach w zakresie informatyzacji administracji publicznej można przeczytać w tekście Informatyzacja administracji publicznej - zmiany w 2014 roku .

Od przyszłego roku „podatnik chcąc skorzystać z tej usługi, po zalogowaniu się na swoje konto na portalu, będzie zobowiązany przeanalizować przygotowane przez administrację podatkową zeznanie podatkowe i zadecydować, czy tak wypełniony dokument akceptuje, czy wprowadza w nim zmiany, np. w zakresie przysługujących mu ulg, odliczeń, zwolnień. Po uzupełnieniu zeznania podatkowego, poprzez kliknięcie ikonki „wyślij”, podatnik dokona przesłania zeznania podatkowego i automatycznie uzyska urzędowe poświadczenie jego odbioru”- czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »