reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PIT i CIT od dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych

PIT i CIT od dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych

Rząd przyjął projekt zmian przepisów podatkowych, które mają zapobiec wyprowadzaniu dochodów do fikcyjnych spółek zakładanych za granicą. Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan nie przyniosą one spodziewanych korzyści dla budżetu państwa, a tylko zniechęcą naszych podatników do podejmowania działalności w Unii Europejskiej.

Ministerstwo Finansów chce, aby polskie firmy płaciły u nas podatek dochodowy także od kontrolowanych przez siebie spółek zagranicznych. Dlatego wprowadza do polskiego porządku prawnego rozwiązanie przewidujące opodatkowanie dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych (Controlled Foreign Corporation - CFC).

Istota tego rozwiązania sprowadza się do opodatkowania przez rezydenta krajowego dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższej stawce podatkowej. Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do dochodów spółek zagranicznych, których przychody w ponad 50% pochodzą dywidend, odsetek i przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, i w których podmiot krajowy posiada co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestniczenia w zyskach zagranicznej spółki.

Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania

Sprzedaż premiowa, program lojalnościowy dla osób fizycznych - obowiązki płatnika podatku dochodowego

Jednocześnie, aby zastosowanie miały projektowane przepisy państwo będące miejscem siedziby spółki zależnej, musi stosować stawkę podatku niższą od stawki krajowej o 25% lub znajdować się na liście krajów uznawanych przez polskiego fiskusa za raje podatkowe.

- Proponowane zmiany nie przyniosą spodziewanych korzyści budżetowych. Obecny stan prawny stanowi poważną zachętę dla przedsiębiorców do inwestowania zysków, a także do prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju. To z kolei umacnia konkurencyjność polskich firm w stosunku do podmiotów z innych państw członkowskich, co przekłada się na ich kondycję finansową i w konsekwencji zwiększa wpływy do budżetu. Nowe rozwiązanie nałoży na wielu przedsiębiorców dodatkowe obowiązki i obciążenia fiskalno-administracyjne, które niewątpliwie przyczynią się do wyhamowania ich rozwoju - mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zmiany należy ocenić negatywnie również dlatego, że w znaczącym stopniu zniechęcą polskich podatników do podejmowania działalności w ramach Unii Europejskiej (UE), co będzie stało w sprzeczności z podstawowymi zasadami wolnego rynku i swobodami przedsiębiorczości i przepływu kapitału. Należy też rozważyć, czy projektowane przepisy w obecnym kształcie nie naruszają prawa unijnego.

Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, biorąc pod uwagę charakter proponowanych zmian oraz ich potencjalny negatywny wpływ na korzystanie przez podatników z gwarantowanej swobody przedsiębiorczości, projekt powinien zawierać wyłączenie stosowania przepisów CFC, w stosunku do podmiotów z siedzibą w państwach członkowskich. Możliwość stosowania przepisów dotyczących CFC należy ograniczyć wyłącznie do przypadków „czysto sztucznych struktur", a ciężar udowodnienia istnienia takich okoliczności powinien spoczywać na organach podatkowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelarie Radców Prawnych Cyran Polak

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama