PIT i CIT od dochodów kontrolowanych spółek zagranicznych
REKLAMA
REKLAMA
Istota tego rozwiązania sprowadza się do opodatkowania przez rezydenta krajowego dochodów kontrolowanych podmiotów zagranicznych mających siedzibę lub zarząd w kraju o niższej stawce podatkowej. Nowe przepisy mają mieć zastosowanie do dochodów spółek zagranicznych, których przychody w ponad 50% pochodzą dywidend, odsetek i przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, i w których podmiot krajowy posiada co najmniej 25% udziałów w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub stanowiących lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestniczenia w zyskach zagranicznej spółki.
REKLAMA
Nowelizacja ustaw o CIT i PIT - przeciw unikaniu opodatkowania
Jednocześnie, aby zastosowanie miały projektowane przepisy państwo będące miejscem siedziby spółki zależnej, musi stosować stawkę podatku niższą od stawki krajowej o 25% lub znajdować się na liście krajów uznawanych przez polskiego fiskusa za raje podatkowe.
- Proponowane zmiany nie przyniosą spodziewanych korzyści budżetowych. Obecny stan prawny stanowi poważną zachętę dla przedsiębiorców do inwestowania zysków, a także do prowadzenia działalności gospodarczej poza granicami kraju. To z kolei umacnia konkurencyjność polskich firm w stosunku do podmiotów z innych państw członkowskich, co przekłada się na ich kondycję finansową i w konsekwencji zwiększa wpływy do budżetu. Nowe rozwiązanie nałoży na wielu przedsiębiorców dodatkowe obowiązki i obciążenia fiskalno-administracyjne, które niewątpliwie przyczynią się do wyhamowania ich rozwoju - mówi Przemysław Pruszyński, sekretarz Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Zmiany należy ocenić negatywnie również dlatego, że w znaczącym stopniu zniechęcą polskich podatników do podejmowania działalności w ramach Unii Europejskiej (UE), co będzie stało w sprzeczności z podstawowymi zasadami wolnego rynku i swobodami przedsiębiorczości i przepływu kapitału. Należy też rozważyć, czy projektowane przepisy w obecnym kształcie nie naruszają prawa unijnego.
Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, biorąc pod uwagę charakter proponowanych zmian oraz ich potencjalny negatywny wpływ na korzystanie przez podatników z gwarantowanej swobody przedsiębiorczości, projekt powinien zawierać wyłączenie stosowania przepisów CFC, w stosunku do podmiotów z siedzibą w państwach członkowskich. Możliwość stosowania przepisów dotyczących CFC należy ograniczyć wyłącznie do przypadków „czysto sztucznych struktur", a ciężar udowodnienia istnienia takich okoliczności powinien spoczywać na organach podatkowych.
Dodatkowo bardzo duże wątpliwości budzi uznanie za spółkę kontrolowaną, takiej w której podatnik posiada tylko 25% udziału w kapitale lub 25% praw głosu w organach kontrolnych lub 25% udziałów związanych z prawem do uczestniczenia w zyskach zagranicznej spółki. W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan próg ten powinien wynosić min. 50%. Próg 25% powoduje przypisanie podatnikowi dochodów spółki, której działalnością nie może realnie zarządzać. Tak niski udział ogranicza dostęp podatnika do dokumentacji spółki kontrolowanej i w praktyce może uniemożliwić wypełnienie nakładanych na niego obowiązków ewidencyjnych.
Konfederacja Lewiatan
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat