| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Portal Podatkowy 2014 / 2015

Portal Podatkowy 2014 / 2015

Ministerstwo Finansów informuje, że rozporządzenie w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego wejdzie w życie 18 sierpnia 2014 r. w zakresie dotyczącym podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej. W szerszym zakresie – dotyczącym obsługi podatników będących osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej - wejdzie w życie w styczniu 2015 roku.

Natomiast planowane wdrożenie w zakresie obsługi podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (PIT i CIT) ma nastąpić w 2016 roku, a w zakresie VAT - w 2017 r.

To niewielkie przesunięcie wdrożenia Portalu Podatkowego, bo pierwotnie Ministerstwo wskazywało termin 1 lipca 2014 r., jako początek jego funkcjonowania w zakresie podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych i karty podatkowej.

Dodajmy, że 31 marca 2015 r.  ma zostać uruchomiona usługa wstępnie wypełnionych zeznań rocznych (PFR).

Aktualnie projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zakresu i warunków korzystania z Portalu Podatkowego znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych.

Funkcje Portalu Podatkowego

Portal Podatkowy umożliwi osobie posiadającej na nim konto odbiór korespondencji z administracji podatkowej. W tym miejscu będzie można odebrać wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, wysłać korespondencję do swojego urzędu skarbowego oraz sprawdzić stan sprawy. Będzie to również miejsce, w którym będzie można składać wnioski i automatycznie generować zaświadczenia i wypisy.

Urząd skarbowy będzie mógł zwrócić się o wyrażenie zgody na doręczanie pism w formie dokumentu elektronicznego we wszystkich sprawach podatkowych. Możliwość taka będzie uzależniona od zgody podatnika, czyli nie będzie to obowiązek, tylko prawo.

Jeżeli wyrazimy zgodę na otrzymywanie pism w formie elektronicznej, wszelka korespondencja będzie do odbioru na Portalu Podatkowym, ale otrzymamy również informację o tym na adres swojej poczty elektronicznej.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Reorganizacja urzędów i portal podatkowy 2014/2015

Podatki 2014/2015 - planowane zmiany przepisów

Podatnik również będzie mógł złożyć wniosek o doręczenie korespondencji za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W tym celu konieczne będzie wskazanie urzędowi skarbowemu swojego adresu elektronicznego. Proponowane przepisy uwzględniają również możliwość rezygnacji z doręczania pism w ten sposób. W takim przypadku pisma doręczane będą w innej formie.

Projektowane obecnie rozporządzenia regulują m.in. zakres korzystania z Portalu; dostęp do konta osoby fizycznej będącej podatnikiem, płatnikiem lub inkasentem; rodzaje spraw, które mogą być załatwiane z wykorzystaniem Portalu Podatkowego.

Wprowadzenie Portalu Podatkowego zapewni szybki dostęp do korespondencji, brak konieczności udawania się do urzędu skarbowego, czy wysyłania korespondencji tradycyjną drogą (pocztową). Przyniesie to również oszczędności finansowe - zarówno po stronie podatników, jak i administracji podatkowej.

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »